HABER

Türkiye'de üretilip dünyaya dağıtılıyor! Kauçuğun araç lastiğine yolculuğu

Kırşehir'de Kıbrıs Barış Harekatı sonrası devlet tarafından kurulan lastik fabrikası 2005 yılında özelleştirilmişti. Yapılan yeni yatırımlarla çeşitlilik sayısının arttığı fabrikada farklı işlemden geçirilen kauçuktan tam 2 bin 500 ayrı ebat ve 250'den fazla desende araç lastiği üretiliyor. İşte 2 milyon metrekare alana kurulu o lastik fabrikası...

Yaklaşık 4 bin kişiye iş imkanı sağlanan fabrikada, otomobil, SUV, hafif ticari, kamyon, otobüs, iş makinesi ve uçak lastikleri yoğun bir emek harcanarak kullanıcıların hizmetine sunuluyor.

Kauçuğun lastiğe dönüşüm hikayesini AA muhabirine anlatan fabrikanın ürün geliştirme sorumlusu Doğaç Çağıl, kauçukla dolgu malzemelerinin 300'den fazla kimyasalla bir araya getirilmesiyle üretimin gerçekleştirildiğini söyledi.

Fabrikaya gelen kauçukların ön işlemlerden geçirildikten sonra kullanım amaçlarına göre farklı özelliklere sahip karışımlar hazırlanmak üzere mikser ünitesine gittiğini belirten Çağıl, şu bilgileri verdi:

"Hazırlanmış bu karışım, ön şekillendirme ve lastiğe mukavemetini veren çelik, tel ve tekstil kord gibi güçlendirici malzemelerle kaplanır. Kaplama ve şekillendirme işlemleri sonucu hazırlanmış yarı mamul bileşenler, lastik imal makinesinde 90 ila 110 santigrat derecede bir araya getirilerek ham lastik elde edilir. Ham lastik, lastiğin özelliklerine göre farklı sürelerde 150 santigrat derecenin üstünde sıcaklık ve basınçlı preslerde şekillendirilir ve pişirilir. Pişme işleminden sonra son halini alan lastikler inspektörler tarafından incelenerek onayı verildikten sonra son kullanıcıya ulaştırılmak üzere sevk edilir."

'TÜRKİYE'NİN TEK LASTİK TEST PİSTİNE SAHİBİZ'

Çağıl, üretimin her aşamasında kalite kontrolü yaptıklarına işaret ederek, "Üretimimizi tamamen yerli bilgi ve birikimimizle, yabancı bir kuruluşa bağlı olmaksızın kendi mühendislerimizle yapıyoruz. Türkiye'nin tek lastik test pistine sahibiz. Yol tutuşuna, ses dönüşümlerine, fren mesafesine, yüksek performanslı araçlardaki ölçümlere kadar tüm testleri yapmaktayız." dedi.

Fabrikada 2 bin 500 ayrı ebatta 250'den fazla desende lastik ürettiklerini anlatan Çağıl, ABD'den Avustralya'ya, Afrika'dan Sibirya'ya kadar ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
petlasın heryanı lastik olsa ne yazar nasıl yanıldımda yerli diye 175 65 14R 86 T kış lastiği aldım sözde kış lastiği adeta lastikler yer değmiyor yol tutuşu sıfır, frenleme sıfır, allah korusun kaza yaparım diye ödüm kopuyor aldığımda uzun yola çıksaydım hemen iade ederdim zaman geçti elimde kaldı artık yazın kullanıp eskiteceğim ve kışa yeni kış lastiği alacağım buda bize petlastan milli ve yerli kazığısakın benim yanılgıma düşmeyin en önemli şey can, ne yerliliğene ne ucuzluğuna bakmayın hayatınız daha değerli
@may_frend brn çok memnunum 1 yıldır kullanıyorum 50.000 yaptım dağ taşa sürdüm 50.000 daha gider size bindebir olan şeyler denk gelmiş benim michelinden vazgeçmemin sebebi 4 set lastik aldım 195/65/15 lastiklerin biri 1000km sonra yarıldı birisi 3000km sonra tel attı ve hiçbir sorumluluğu üstlerine almadılar ,petlas direk garantiden değişim veriyor hatalı sizde olsanız...
tebrikler
hangi firmalara lastik üretiliyor yada tek bir firmayamı yapılıyor bilsekte ona göre alış veriş yapsak
Geri Dön