HABER

"Türkiye dinci diktanın baskısı altında kalmayacaktır"

"Türkiye dinci diktanın baskısı altında kalmayacaktır"

ANKARA (ANKA)- Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, "Türkiye hiçbir zaman dinci bir diktanın yerleşebileceği bir ülke olmayacaktır" dedi. İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkında verilen arama kararının gerekçesinde Ergenekon davası iddianamesinde yer alan tüm suçlamaların yer aldığını söyleyen Kanadoğlu, Danıştay'a yapılan saldırı, Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombalar ve Ümraniye de ele geçirilen el bombalarının gerekçede yer aldığını belirtti.

Kanadoğlu, konu ile ilgili olarak, "İnsanı rencide edici kırıcı bir suçlamadır" diye konuştu. Kanadoğlu, YARSAV Başkanı ile bazı Yargıtay üyelerinin kendisini ziyaretin ardından, gazetecilere bir açıklama yaptı. Kanadoğlu, hukukun gecikse bile tecelli edeceğini belirterek, "Türkiye Cumhuriyetini ayakta tutacak olan yargıdır, adalettir" dedi. Bir gazetecinin Genelkurmay Başkanlığı'nda kuvvet komutanlarının toplanması ve Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yarın toplanacak olmasını hatırlatması ve durumun nereye gideceğini sorması üzerine, Kanadoğlu şunları söyledi:
"Bunu görmesi gerekenler nereye gittiğimizi iyice görmeliler. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Öyle kalmalıdır. Hukuk devletine her yönden yapılan bu saldırıların önüne geçilmelidir. Çünkü adaletsiz bir ülkenin yaşaması mümkün değildir. O ülke bu şekilde davrananların gayretleri içerisinde çöker. Türkiye Cumhuriyeti ayakta tutacak olan mutlaka inanılmadır ki yargıdır."

Kanadoğlu şöyle konuştu:
"Hukukun üstünlüğü hukukun bu ülkede üstün olması için neredeyse 50 yıl çaba sarf ettim. Hayatım bununla geçti. Hiçbir zaman aklımızdan çıkarılmasın hiçbir yorgunluğa korkuya kapılmadan ömrüm boyunca Mustafa kemal Atatürk milliyetçiliği ve onun yanında ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün yanında olacağım.
Türkiye sonsuza kadar laik, demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak kalacaktır. Arama dayanağı cumhuriyet gazetesini bombalamak, Danıştay saldırısını planlamak…Tabi insanı rencide eden, üzen, kıran bu suçlamadır. Yargı kendi başına bırakıldığı sürece bu sorunu çözecektir. Eğer dışarıdan müdahale edilmezse yargı kendine yardım edecek, kendisini bir silahı olarak kullanılabilecek bir organ olarak görülüyorsa, bu şekilde düşünenler şunu bilmelidir ki, Türkiye hiçbir zaman bir dinci diktanın veya akla gelebilecek bir diktanın yerleşemeyeceği özgür bir ülke olarak kalacaktır. Unutulmamalıdır ki ben bu ülkenin bir zamanlar Cumhuriyet Başsavcısıydım."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön