HABER

Türkiye ekmek tüketiminde AB'yi solladı

ANKARA (İHA) - Türkler, ekmek tüketiminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alırken, üye olmak istediği Avrupa Birliği (AB) ülkelerine bu alanda açık ara fark attı.

Danimarka'da kişi başına yıllık ortalama 71 kilogram, Finlandiya'da 51 kilogram, Almanya'da 62 kilogram, İtalya'da 68 kilogram, Hollanda'da 60 kilogram ve İspanya'da 58.5 kilogram ekmek tüketilirken, Türkler yıllık ortalama 128 kilogram ekmek yiyerek karınlarını doyuruyor. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin araştırmada, açlık ve yoksulluk sınırının ücretlerin oldukça üzerinde seyrettiği Türkiye'de vatandaşların karnını doyurabilmek için ucuz olan ekmeğe yöneldiği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, Danimarka'da kişi başına yıllık ortalama 71 kilogram, Finlandiya'da 51 kilogram, Almanya'da 62 kilogram, İtalya'da 68 kilogram, Hollanda'da 60 kilogram ve İspanya'da 58.5 kilogram ekmek tüketilirken, Türkiye'de yıllık ortalama 128 kilogram ekmek yeniliyor.

Ekmek tüketiminde AB ülkelerine fark atan Türkiye, et, peynir ve süt gibi ürünleri ancak Avrupa ülkelerinin yarısı kadar tüketiyor. AB'de bir kişi yıllık ortalama 100-110 litre süt içerken, Türkiye'de bu rakam 20 litre civarında seyrediyor. Yine AB'de ortalama et tüketimi 88 kilogramken Türkiye'de 16 kilogram, 10-15 kilogram olan peynir tüketimi de ülkemizde 7 kilogramda kalıyor. Kamu-Sen araştırmasına göre, günlük kişi başına 54 gram süt, 44 gram et, 28 gram peynir tüketen Türkler'e karşılık Danimarka'da kişi başına 296 gram süt, 276 gram et, 52 gram peynir tüketiliyor.

Araştırmaya göre bireylerin sağlığına ve zeka gelişimine önemli katkıları olduğu bilinen deniz mahsulleri tüketiminde de Türkiye Avrupa'nın oldukça gerisinde.
Araştırmaya göre yıllık kişi başına İtalya'da ortalama 24.6 kilogram, Fransa'da 31.2 kilogram, İspanya'da 44.7 kilogram ve Japonya'da 60 kilogram deniz mahsulü tüketilirken, Türkiye'de yıllık kişi başına ortalama deniz mahsulü tüketimi 7.5-8 kilogram. Dünyada ise ortalama kişi başına düşen su ürünü tüketimi yıllık 16 kilogram düzeyinde bulunuyor.

Kamu-Sen'den yapılan açıklamada, son yıllarda uygulanan yanlış ücret politikaları ve IMF destekli ekonomik programların vatandaşları dengeli beslenmenin ötesinde çöplüklerde karınlarını doyurmaya mahkum ettiği iddia öne sürdü. Geleceğe umutla bakabilmek ve yarınlara sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için hükümetin mutlaka adil bir ücret politikası geliştirmesi gerektiği savunulan açıklamada, "Asgari ücretleri ve memur maaşlarını bir çok kuruluşun yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı çalışmalarını dikkate alarak günün şartlarına göre yeniden belirlemelidir. Aksi taktirde halkının büyük çoğunluğu toplayıcılık yaparak geçinen yoksul ve sağlıksız bir toplum durumuna geleceğiz. Yaşam şartlarının zorluğu ve gelir düzeyinin düşüklüğü nedeniyle besin değeri yüksek olan gıdalardan mahrum kalan vatandaşlarımız, çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle ülkemizde sağlık ve ilaç harcamaları da günden güne yükselmektedir.

Her fırsatta ekmeğe zam yapmamasıyla övünen siyasi irade, bir an önce adil bir ücret politikası geliştirerek, emekli, işçi ve memur maaşlarına reel olarak zam yaparak vatandaşlarımızın ekmeğe olan mahkumiyetine bir son vermek ve milletimizin geleceği ile oynamaktan vazgeçmek zorundadır" denildi. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin Eylül ayı için yaptığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırması sonuçlarına göre çalışan bir kişinin açlık sınırı 787.77 YTL'ye yükseldi.

TÜİK'in resmi verilerinden yararlanılarak yapılan araştırmada dört kişilik bir alenin aylık gıda harcaması toplamı 441.09 YTL, ortalama aylık kira ise 329.65 YTL olarak belirlendi. Buna göre bir ailenin yalnızca aylık gıda ve kira harcamaları toplamı 770.74 YTL oldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön