HABER

"Türkiye ekonomisi hoş sürpriz oldu"

NEW YORK(ANKA) – Küresel ekonomiye ilişkin karamsar haberlere karşın işlerin hiç bir o zaman o kadar iyi olmadığı öne sürüldü.

Newsweek dergisi, "Eğer geçici piyasa dalgalamaların ötesinde reel ekonominin nasıl gittiğine bakarsanız, işler hiç bir zaman o kadar iyi olmamıştı" yorumunu yaparken, "Türkiye diğer hoş sürpriz. Tezcanlı Kürt nüfusu ve Irak savaşına karşın büyüme ortalaması, son beş yılda yüzde 6.9 oldu" diye yazdı.

Newsweek dergisi, dünya ekonomisinin değerlendirdiği uzun haberinde "Alın iyi haber. (medya) Başlıkları unuttun- dünya ekonomisi hiç bir zaman o kadar iyi olmadı" ifadesini kullandı. Son dönemde küresel ekonomi haberlerinin pek iyi olmadığını belirten dergi, kredi sorunları, zayıf Noel satışları ve yüksek petrol fiyatları gibi faktörlere dikkat çekerek "Ve şimdi bir mutsuzluk kışına girmiş gibi iyiz" dedi. Dergi şöyle devam etti:
"Eğer, geçici piyasa dalgalarının ötesinde , reel ekonominin nasıl gittiğine bakarsanız işler hiç bir zaman o kadar iyi olmamıştı. Son dört yılda dünya, büyük ölçüde çok canlı yükselen piyasaların sayesinde, yılda yüzde 5.2 büyüdü ki bu 80 ve 90 yıllarına gore 2 puan fazladır. ABD ve Avrupa'nın birçok yeri geride kalırken gezegenin çoğu, büyüyor. 1980 ile 2000 arasında yüzde 5 veya üzerinde büyüme sağlayan ülkelerin sayısı 50 civarında idi. 2006'da ise 104 ülke o kadar büyüdü."

Newsweek. bu çerçevede hızlı büyüyen çeşitli ülkeler üzerinde dururken Türkiye'ye de değindi. Dergi, "Türkiye, diğer hoş bir sürprizdir. Altı yılda büyüme ortalaması, tezcanlı Kürt nüfusuna ve Irak ile 331 kilometrelik sınırının hemen diğer tarafındaki savaşa karşın yüzde 6.9 düzeyinde gerçekleşti. (

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön