HABER

"Türkiye eksikliklerinin farkında"

Ankara (AA) - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin AB sürecindeki eksikliklerinin farkında olduğunu belirterek, "Önemli olan kararlı olmak, zorlukları aşabilme kapasitesi ve gücünün bizde olduğunu herkese göstermektir" dedi.

Gül, Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasının üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek, sürece yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Müzakerelerin aslında 3 Ekim gece yarısı sonrasında, 4 Ekimde başladığına işaret eden Gül, bu nedenle müzakerelerin başlama yıl dönümünün asıl bugün olduğunu ifade etti.

Rehn'in böyle bir günde Ankara'da olmasının önemine dikkati çeken Gül, Rehn ile son bir yıl içindeki gelişmeleri ele aldıklarını kaydetti.

Rehn'in temaslarında Türkiye'deki havayı gördüğünü ve değişiklikleri yakından takip ettiğini söyleyen Gül, Rehn ile on gün önce New York'ta da birlikte olduklarını ve AB-Türkiye ilişkilerini geniş şekilde değerlendirdiklerini belirtti.

Bir yıl içinde çok önemli şeyler olduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin AB ile tarama sürecinin başarılı şekilde götürüldüğünü belirtti. Türkiye'de bu konuyla ilgili ciddi çalışmaların yapıldığını, Başmüzakereci Ali Babacan'ın ve konuyla ilgili herkesin çok çalıştığını kaydeden Gül,Avrupa komisyonu ve Rehn'in bu ciddi çalışmalara şahit olduğunu belirtti.

TBMM ve bakanlıklar bu süreçte çok çalıştığını ifade eden Gül, "Ama hala yapacaklarımız var, bunun farkındayız. Önemli olan yapacaklarımızın ve noksanlıklarımızın farkında olmamızdır" diye konuştu.

Rehn'in Ankara temaslarında devamlı olarak TCK'nın 301 maddesinin değiştirilmesi ya da kaldırılması konusunu gündeme getirmesi hatırlatılarak, söz konusu maddeye ilişkin bir değişiklik yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Gül, şunları kaydetti:

"Benim daha yapılacak işler var dememi bu kadar dar anlamda alırsanız yanlış anlamış olursunuz. O zaman biz bu konuda değişiklik yapınca gelecek sene ya da ertesi gün AB'ye tam üye olacak hale mi gelmiş olacağız? Daha yapacak işlerimiz çok dediğim de, önümüzde uzun bir müzakere süreci var, bunun için de Türkiye'nin bütün standartlarını yükselteceğiz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön