HABER

''Türkiye enerji terminali olma yolunda''

''Türkiye enerji terminali olma yolunda''

Ankara -(AA) Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin "enerji koridoru" olmaktan öteye geçerek, artık bir "terminal olma" yolunda ilerlediğini söyledi.

Bakan Güler, Ankara Hilton Otelinde düzenlenen, Türkiye doğal gaz piyasasında ilk 5 yıl ile 2007 yılı beklentilerinin değerlendirildiği "Doğal gaz Piyasası" konferansında yaptığı konuşmada, doğal gazı şehir içi ısıtmalarında ve hava kirliliği ile mücadelede elektrik üretiminde ise doğal gaz yerine yerli kaynaklar ile yenilenebilir kaynaklara dönük bir modeli tercih ettiklerini, sanayide doğal gazın ham madde olarak kullanılmasını da desteklediklerini kaydetti.

Şahdeniz projesinde kaynak çeşitliliğine ihtiyaç bulunduğunu belirten belirten Güler, bu anlamda Kazakistan, Türkmenistan bağlantıları konusunda da görüşmelerin devam ettiğini söyledi.BOTAŞ'ın diğer projeleri hakkında da bilgi veren Güler, Silivri'deki yeraltı deposunu bu kışa yetiştirmeyi çalıştıklarını ve şu anda gazlı denemelere başladıklarını ve hacimi artırmak için yeni bir projelendirme yaptıklarını söyledi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Güler, İran boru hattının güvenliği konusunda çalışmaları hızlandırdıklarını, bununla ilgili yakında bir ihale açacaklarını bildirdi.

Güler Rusya'dan gelen doğal gaz arzında bu kış herhangi bir sorun beklenip beklenmediğine ilişkin soruyu, "bir problem beklenmiyor, normal şartlar altında bir sorun beklenmiyor" şeklinde yanıt verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön