HABER

“Türkiye FBI’ın talebini reddetti” iddiası

ABD’nin Türkiye’den transit yolculara ilişkin olarak bilgi paylaşım talebinin reddedildiği öne sürüldü.

LOS ANGELES(ANKA) –Los Angeles Times, bir Amerikan uçağına Nijeryalı teröristin binmesi olayına ilişkin olarak ABD’nin daha önce AB ülkelerinden daha çok istihbarat talebinin direniş ile karşılandığını belirtirken “Başka ülkeler ile de gerginlikler yaşandı. Geçen yıl Türk hükümeti, FBİ’nin, Türkiye’den geçen yolculara ilişkin bilgi paylaşımı talebini geri çevirdi” diye yazdı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Los Angeles Times, Başkan Barack Obama’nın, Detroit’e gitmek üzere Hollanda’dan kalkan bir Amerikan uçağına Nijeryalı bir terörist binmesi üzerine patlak veren tartışmaların ardından Amerikan istihbaratının kabul edilemez hatalarını olduğuna ilişkin açıklamaya dikkat çekildiği haberinde ABD’nin diğer ülkelerden güvenlik önlemlerinin önemli ölçüde artırılması beklentileri ve bu yöndeki yeni girişimler üzerinde duruldu.

Yıllarca istihbarat paylaşımı konusunun AB hükümetleriyle tartışma konusunu oluşturduğu kaydedildiği haberde AB hükümetlerin, ABD’nin yolculara ilişkin daha ayrıntılı bilgi taleplerine, özel hayat ile ilgili yasaları gerekçe göstererek direndikleri belirtildi. Terörle mücadele yetkilileri kaynak gösterildiği haberde şöyle devam edildi:

“Başka ülkeler ile de gerginlikler yaşandı. Ulusal güvenlik yetkilisi ve diğer kaynaklara göre, geçen yıl Türk hükümeti, FBİ’nin, Irak, Suriye, İran, Pakistan ve Çeçenistan gibi sıcak bölgelere giden veya oradan gelen aşırı unsurlar için bir kavsak olan Türkiye’den geçen yolculara ilişkin bilgi paylaşımı talebini geri çevirdi.” (ANKA)

Geri Dön