Türkiye için tarihi gece: 23.09'a dikkat! Türksat 4A fırlatıldı!

Türksat 4A uydusu dün gece uzaya fırlatıldı. Uydu sayesinde Türk televizyonların Afrika’nın büyük bölümünde izlenebilecek, Türkiye’nin her noktasından internete erişilebilecek.

Japon ve Türk mühendislerin ortak üretimi olan Türksat 4A uydusu Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden saat 23:09'da fırlatıldı.

Bakan Elvan, Baykonur Uzay Üssü'nde AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünün mutlu bir gün olduğunu söyledi. Elvan, "TÜRKSAT 4A uydumuzu bu gece fırlatacağız. Türk mühendis ve teknisyenlerinin görev aldığı TÜRKSAT 4A uydusunun ardından TÜRKSAT 4B uydumuzu bu yılın ikinci yarısında fırlatacağız" dedi.

TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının Türkiye'nin haberleşme kapasitesini 3 kat artıracağını ifade eden Elvan, söz konusu uyduların tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Türkiye'nin her bir santimetrekaresinden internete erişimin kolaylaşacağını bildirdi.

"Hedefimiz Türkiye'de de uydu fırlatacak tesisi kurmak" diyen Elvan, TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 6A uyduları için hazırlık çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Bakan Elvan'a incelemeleri sırasında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşteşarı Habib Soluk, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak ve Türksat AŞ Genel Müdürü Özkan Dalbay da eşlik etti.

Baykonur Uzay Üssü'nde yetkililerden bilgi alan Elvan, daha sonra TÜRKSAT 4A'nın önünde bürokratlarla fotoğraf çektirdi.

Roket 1100 yolcu uçağının itme gücüne eşit

Roketin ateşlenme işlemi bilgisayarla yapılacak. Roket bin 100 yolcu uçağının itme gücüne eşit olacak. Roketin fırlatılmasından 9 dakika sonra tüketilen yakıt miktarı 680 tona ulaşacak. Fırlatmadan 5 dakika 47 saniye sonra uydu, fırlatıcı roketin kapsülünden çıkacak ve uzayla tanışacak. TÜRKSAT 4A'nın yolculuğu, Breeze-M olarak adlandırılan alt-kademe roketine bağlı şekilde yaklaşık 9 saat daha devam edecek. Uydu, daha sonra Breeze-M'den ayrılacak. Bu ayrılıştan sonra uydu, dünyanın etrafında dönmeye başlayacak. Uydunun tüm yolculuğu, fırslatılıştan itibaren 9 aat 13 dakikada tamamlanacak.

Test amaçlı olarak 9,5 gün sonra 50 derece doğu boylamına yerleşecek olan TÜRKSAT 4A'nın kontrolü, Türkiye, Afrika, Avustralya, Japonya, İtalya ve Kanada uydu istasyonlarından yapılacak.

İlk sinyal 9 saat sonra

Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, "50 Derece Doğu" boylamına yerleştirildikten sonra bu boylamda yaklaşık 3 ay kalacak. Kontrol istasyonları aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri gerçekleştirilecek uydu, daha sonra "42 Derece Doğu" boylamına yerleşecek.

Fırlatılıştan hemen sonra uydunun kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredilecek ve buradan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testlerine tabi tutulacak.

Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan TÜRKSAT 4A uydusunun manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak.

Uydunun özellikleri

TÜRKSAT 4A'nın kapsama alanında, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Afrika yer alacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığa ve 1750 MHz bant genişliğine sahip olan uydu, Türk ve Japon mühendisleri tarafından ortaklaşa üretildi.

TÜRKSAT 4A uydusunun yeni bir teknoloji olan ''Ka Bant'' frekansı sayesinde Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları, Avrupa ve Asya'nın ardından Afrika'yı da kuşatacak.

Kazakistan'ın güney-batı bölgesinin Sırderya Nehri kıyısında 12 Ocak 1955'te kurulan Baykonur Uzay Üssü, soğuk savaş yıllarında Sovyet uzay araştırmalarının sembolü oldu. Bozkırda geniş bir alana yayılan Baykonur, ilk olarak 1950'lerde gizli Sovyet balistik füze programında kullanıldı. 1960'larla beraber Baykonur, Sovyetler'in ABD ile giriştiği uzay yolculukları savaşına ev sahipliği yaptı. 4 Ekim 1957'de ilk uzay aracı, 3 Kasım 1961'de Ay'a ilk köpek ve ilk Kazak astronotu Toktar Aubakirov, Baykonur Uay Üssü'nden fırlatıldı. Aynı zamanda bir çok ülkenin astronot ile ilk uzay turisti Dennis Tito da Baykonur'dan uzaya gönderildi.

Uzaya en kestirme yol

Rusya, kendi topraklarında birçok üs olmasına rağmen, uzay çalışmalarını Avrupalı uzmanların "uzaya dünyadaki en kolay çıkılacak yer" olarak tanımladıkları Baykonur'da gerçekleştiriyor. Dünyada aktif çalışan 15'ten fazla uzay üssünün en büyüğü sayılan Baykonur, astronotların uzaya en çok gönderildiği yer konumunda bulunuyor. Bugüne kadar Baykonur'dan 1200'den fazla taşıyıcı roket ve 1300'den fazla araç uzaya gönderildi. 6 bin 717 kilometrekare araziye yerleşen uzay üssünde, 52 roket fırlatma tesisi, 34 teknik kompleks, yüksek sınıfta 2 havaalanı, 5 iniş alanı, meteor ve iyonosfer merkezleri, 3 uzay gemisi için yakıt doldurma istasyonu, 5 kontrol kulesi, 9 kontrol merkezi ve 1.500 kilometre füze deneme alanı ve 4 kıtalararası balistik füze fırlatma platformu bulunuyor.

Daha önce Rusça Leninsk olan üssün adı, Kazakistan'a ait devlet malı olduğunun tescil ettirilmesinin ardından Baykonur olarak değiştirildi. Uzay üssündeki teknolojilerin Kazakistan'a kazandırılmasının ardından Rusya'ya 2050'ye kadar yıllık 115 milyon dolar olmak üzere toplam 5,3 milyar dolara kiraya verildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 252 yorum
yazıklar olsun hayal bile edemediğiniz şeyler oluyor bu gün iftira kötü utanının hala yediler diyor utanmaz herifler
4,5 milyon dolar açıklanmadıkça kimden nasıl niçin alındığı hele devletin iş verdiği kişiler veya guruptansa ben hakkımı asla helal etmiyorum ve bunu bile bile oy verenlerdende istiyorum helallik almayada gelmeyin.
Yemedimi lan. Hödük.Kutudaki paralar neci, bakan oğullarındaki para neci.Hödük.
rguller Halkbankasının genel müdürü başbakanın nesi oluyor ben onu anlamadım ayrıca adam 23 milyar dolar imf borcunu ödedi 4,5 milyon dolarmı ülkeyi kurtaracak ki zaten işin rengi başka yolsuzluk kılıf altında hükümete ağır bir darbe indirmekti amaç saygılar
kendi parasıyla mı yaptırıyor?
iki lafı bir araya getirip yazamıyorsun burada akp yalakalıgı yapıyorsun yemedilermi yolsuzluk yapmadılarmı
uyuma senin türkiyeden haberin yok türksat 3 kim gönderdi at gözlügünü çıkarın geçmişini göremeyenler gelecekten bey haber olur.güzelim ülkeye kim olursa olsun bir çivi çaktıysa yatırım yaptıysa taktir ederim eğer geçmiştekiler yapmasaydı türk telekomu tüpraşı sümerbankı saymakla bitmez ne yazıki bitti babalar gibi sattılar sen havadaki türksat4 konuşuyorsun bu konuşmalar hep havadan
yüzsüzleeeeer.
BU KADAR İŞ SİZDE YAPINDA SİZDE ÇALIN BEN HAKKIMI HELAL EDİYORUM
ananıda çalsınlar prdn kapatsınalr söylede
o senin görüşün yolsuzluk hırsızlık varsa yapanlara sana ve senin gibilerede hakkımı helal etmiyorum...
ben etmiyorum ne olacak? zaten hizmet etme vazifesinde olanlar için hizmet etti o zaman çalması mübah mı diyeceğiz?
ne aptal insansınız ya ,desteklediğiniz şeylere bakın,onursuzlar..biraz yüzünüz kızarsın bunları söylerken..nasıl bir vicdanınız nasıl bir ahlak anlayışınız var sizin..iki iş yap ondan sonra herşey mübah öyle mi?satılmışlar sizi..
Çalmadan yapmak olamıyormu.?
helal sana bende hakkimi helal ediyorum.
dikkat et erdem efendi uydu biraz şemsiyeye benzer bir yerine kaçmasın sora açılmaz sen kimin adına konuşuyorsun hangi yetimin garibin hakkını helal ediyorsun
ULAN SAZAN ÇİNE PARAYI VERİYORSUN ONLARDA YAPIP YOLLUYOR SAZANMISIN..
sana olan faydasından haber ver 100 liralık işi 500 liraya borç alıp yapmayı marifet olarak gösterip senin 50 gram beynini çeliyor bu gavurlar.
BAKALIM BUNA PİNOKYO KILIKLI NE BAHANE BULACAK ..
pinokyo kim bilmem amma Türkiye ilk defa uzaya uydu göndermiyor haberleşmeye faydalı olacağı kesin,şamataya gerek yok Türk halkı hala en pahalı haberleşme ve interneti kullanıp birilerine peşkeş çekiliyor.
anayasa makkemesine gidecek tabiki.
Ülkemizin yükselişi çekemeyenler, az önce fırlattılar uydumuzu acımadı dimi?
yaw kim derdi türkiye uzaya uydu fırlatacak.. yorumlara bakıyorumda hepsi yeni yetme sanırım. 10 yıl önce mermi bile üretemyiorduk.. cumhuriyet tarihi boyunca bi cacık yapamadık şimdi yapılıyor ama insan oğlu nankör. hep daha fazlası diyor ve yapılan emeği taktir etmiyor. çok ilginççç hemde çokkk
sallama sallama bak biraz geçmişe öğren
Türkiye ilk uydusu olan Türksat 1b yi 1994 yılında fırlattı yani 20 sene önce
sen kafanı kuma göm 5 sene sonra cıkarırsın
bu kacıncı uydu sen hangi ülkede yaşıyoın
ne mutlu solcular komistler ulusalcılara.onlara rağmen uydu fırlatıldı yaaa.
bu internette dolaşan kasetler ve konuşmalar hep yabancı istihbaratların elindeydi en azından şimdi yapılacaklar türkiyenin kendi elinde olacak bütün iletişim istihbaratları ama bu ülke bu haliyle dahi hala başka istihbaratların kucağında çıkacağıda benzemiyor zaten Allah muhafaza erdoğan giderse asıl o zaman korkun çünkü satılmışların satılılmışı olur bu memleket
sen öyle zannet, mıtsubıshı Türk malımı sanıyosun yoksa.
Bu uyduyu laikliğe aykırıdır.chp derhal anayasa mahkemesine başvurup uyduyu uzaya fırlatılmadan durdurmalıdır.Laikliğe aykırı olmasa zaten chp gönderirdi bu uyduyu:)))))
CHP v liler ancak donlarına gönderir.Sonra çıkarıp çıplak gezip çağdaş olur,gider kafayı çeker unutur..
Süper yorum tebrikler.
chp ne zaman gönderecekti.1946 da mı? 80 yıldır sağ iktidarlar var zaten.Neyin kafasını yaşıyosunuz?
Bu beyin sana ağır gelmiş.
bakana bak ,hedefi üs kurmakmış,yahu rusya bile baykonuru kiralıyor sen ne diyorsun,atma recep din sömürücüsüyüz.....
ağzına sağlık
inşallah teknik arıza felan çıkmazda istenilen yere ulaşır.
helal başbakanım iyiki varsın senle uzaya çıkıyoruz eskiden yerin dibine sokmuşlardı ülkemizi.ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN BİZ GENÇLER HERZAMAN SENİNLEYİZ. ADAM (R.T.E) İZİNDEYİZ
Bravo valla ... hem internette yorum yapacak kadar zekâsı olup hemde akpli olanı da ilk kez goruyorum...
elyatheface...ayet derki: kalbinde en ufak kibir olan cennetin kapısından giremez.siz ve sizin gibi düşünenler kendini üstün sananlar insanları küçümseyip kibirlenenler sadece peygamberimizin hayatını okusun yeter.köle olarak kullanılan zencileri saraylardaki krallardan ayırmayan islamın temeli olan eşitliği nasıl benimseyip tanıttığını bilseydin keşke.sadece acıyorum sana çünkü her can ölümü tadacak ve senin o an ki pişmanlığın fayda etmeyecek.siyaset veya spora taraf olmak değil sizin zihniyetiniz 2 yıllık üniv.okuyunca kendinizi bi .... sanıyo olmanız.dağdaki çoban olayını hatırlatırım....
Çok yerinde bir yorum olmuş kardeşim ağzına sağlık.DURMAK YOK YOLA DEVAM GENÇLERLE
elyat zorunamı gitti gayri meşru sitelere girememek bukadar embesil olamazsınız yav olmamalısınız inanmak istemiyorum bu parti olmasaydı sen şuanda yaptığın yorumu yapamazdın yaşın kaç senin ?
Karda yol acilamadigi icin 2 yasindaki oglunu kaybeden baba ne cok gurur duyuyordur bu gece. Ne tutarsiz bir ulkeyiz degil mi. Tipki siyasiler gibi..
ne mal şeylere takılıyorsun.Allah rahmet eylesin tabi acı birşey çeken bilir ama mal olduğunu belli etme bu kadar. En mükemmel idarede yönetimde bile böyle şeyler yaşanabilir. ne yani bu oldu diye tüm sistem başarısız mı oldu ?
çok doğru
şimdi ihanet içinde olanlar taksime çıkıp niye bu uyduya masraf ediyorsunuz diye eylem yapabilir. onlar her türlü gelişmeye karşılar ya...
helal olsun ak partiye
İnternet kısıtlanacak diyenler maymuna dönmüştür artık:)))))
aynen
aynenn
Ne alakası var, aptal koyun
Zaten maymundular ki...
Senin yorumunu beğenmeyen o çapulculara ithafen,Olm hepiniz çatlayın doğru söyleyenin 9 köyde yeri olmazmış çok doğru şimdi anladım.Ağzına sağlık droppss kardeşim
lan kazakistanın bile uzay üssü var hala halkı yol yaptık diye oyalayın
dangalak kırsal bolgeler oldugu ıcın dunyada bır kac yer var zaten genelı colde :D
akparti ye hırsız dediğiniz halde bunları yapıyor.ya bundan önceki hırsızlardan niye bahsetmiyorsunuz.sizin hırsızlar çaldıklarıyla ne yaptılar.barda,pavyonda,avrupada,amerikada fındık kırdılar.el insaf yahu,birazda takdir edin.bütün meseleniz,yıllardır sizin hırsızların yapamadıklarını akpartinin 11 yılda yapması,işte sizler bunu hazmedemiyorsunuz.
genel kültür fukarası mintoncu uzaya heryerden araç gönderilemez dünyanın belli yerlerinden gönderilebilir ki o yerlerden biride kazakistandır. Bu nedenle kazakistandan gönderilmiştir.
sen gibi gezi zekalılar var diye türkiye den göndermediler
Bu uydudan kim ne kadar cebe attı? Konu akp olunca insan düşünmeden edemiyor!
Bu tür yorumları yazanlar muhalif değiller akpliler diye düşünüyorum
on yıl önce uydu göndermemişiz gibi ülkeyi küçümseyen sanki bu vatan on yıl önce yokmuş gibi gören nankörler 1994 yılında fırlatılan uydu size hediye olsun
bu ülkede sizden ala NANKÖR yoktur CEHEPE ZİHNIYETİ!!!!!!!!
siz fesatlar çatlamaya devam edin
Karşı çıkanlar kesinlikle hazımsızlık çekiyorlar. Hazımsızlık değilse vatan hainliğidir.....
sanki uyduyu biz yaptık biz fırlattık. bu memleketi 3. dünya ülkesi yaptılar. hırsızlar
GERİ ZEKALI ZAMNINDA BUNUDA BULAMIYORDUK YATIYORDUK İRTİCA KALKIYORDUK İRTİCA
senin gibi mahluklar türkiyeyi geri bıraktı sizin zihniyetinizin içine........Hırsızı görmek istiyorsan aynaya bak.
ODA OLCAK GERZEK ZATEN BİZ YAPAMAYALIM DİYE GEZİLER VAİZCİLER FAİZCİLER İŞ BAŞINDA ERDOĞANA KARŞI UYANIN ARTIK EY SOLCULAR SİZDE UYANIN
erhan memlekette hırsız varsa oda senin gibi zihniyete sahip olan embesil sürüsüdür çalınan paralarlamı yapıldı lan bu uydu ???
birisi bize yapmış biz sipariş bile vermedik .böyle muhalefet olmaz bi diyecek yok
bu uydu uzayı bılmemde bırılerıne dogru yol alacak aksam 23.09 da:)
internet alanında çok büyük değişim olacak gerçekten, ilk değişim fiyatların artmasıyla başlayabilir mesela. ayrıca internette dğeişim olsa ne olacak herşey yasak olduktan sonra.
valla ben de birisi burdan hükümete nasıl çamur atar diye düşünüyodum :)
daha yasaklamanın ne olduğunu bile bilmeden böylece aptalca yorumlar yazan ahmaklara ne demeli bilmem ki. kullanma o zaman arkadaş
Boşa para harcamayın nasıl olsa internet kısıtlanıyor internetleri iptal edeceğiz siz o paraları kutucuklara koyun onuda yolsuzluktan saymıyorsunuz
sen de koydurma o zaman gücün yetiyorsa paraları kutucuklara
Hayaldi gerçek oldu.
kapatıllacak internet için uydu işte bunların aklı bu kadar
Ne kadar aciz insanlar var türkiye için güzel bir sey yapılmış şole bi yorumlara bakıyorum bu guzelliğe tşk edenlerin bile yorumlarına karsısısnız o kadar vatan hainisinizki yapılan guzelliğe bile karsısınız
VATAN HAİNİ KİM SEN DÜŞÜN AMA TÜRKİYEDENMİ FIRLATILIYOR ABİDİN
türkiyede fırlatma yeri yok akıllı gorunen mal once haberi duzgun oku ve turkiye için guzel bişi işte senden bahsediordum bende yarası olan nasıl gocunuyor
hakkaten tam abidin.....bravoo sezer006
kutlarım sizleri güzel olan herşey ülkemiz ve milletimize hayırlı olsun...
işte bu türkiyeden bole seyler bekliyoruz emeği geçen herkese tşkler
sezer006 "uzaya dünyadaki en kolay çıkılacak yer" olarak tanımladıkları Baykonur'da gerçekleştiriyor. bundan dolayı orası bütün devletlerin uzay üssü bulunuyor...
AK partiyi bunları gerçekleştirdiği için yıkmaya çalışanlar şerefsizlerdir. DOĞAN Medya utanmadan bunu nasıl haber yapıyorsunuz??? Paralel hainlerin cümlesine lanet olsun.....
çaldıklarından arta kalan kırıntıları sen ve senin gibi şerefsizlere veriyorlar ki yalakalığınız bir türlü bitmiyor
solcularla,sağcılar - şucular bucular bir halt yapamazlar,,hep altlarına yapmışlardır..
EY SAYIN BAŞBAKANIM BU ÜLKEYE BİR ÇİVİ BİLE ÇAKMAYAN ZİHNİYETE KÖPRÜLER METROLAR MARMARAYLAR UZAYA GÖNDERDİĞİNİZ UYDULAR HASTANELER HAVAYOLLARI DUBLE YOLLAR BUNLAR ÇEREZ GİBİ GELİYOR HERHALDE.UTANMADAN SIKILMADAN BİRDE BU HÜKÜMET NE İŞ YAPTI DİYORLAR. ONLARIN İŞLERİ GEZİDE YÜRÜMEK SAPANLA MİSKET TAŞ MOLOTOF ATMAK BİRDE ŞİMDİ GÜLENİN PİYASAYA SÜRDÜĞÜ TAPELERLE KASETLERLE MİLETE GAZEL OKUMAK. ÖLÜNCEYE KADAR SENİNLEYİZ. DURMAK YOK YOLA DEVAM
haklısınız volcano
isabetli bir yorum
ayakkabı kutuları da fırlatılacak mı?
durmak yok yolla devamm mal zekalılarrr
kim bu ülkeye güzel isler yaparsa allah razı olsun elleri dert gormesin bu ülkey, seviyorum hizmet edenide kim yaparsa yapsın dili ırkı dini partisi onemli degil
ÇALMASI DA ÖNEMİ DEĞİLDİR SANA GÖRE SANIRIM
internetimizi iyice kısıtlarlar artık yalloşlar
olamaz bunu solcular koministler ulusalcılar yapmalıydı yaaaaaaaaaaaa
Bereket en son vidasına,somununa kadar sağcılar muhafazakarlar yaptıda aydınlık ve müreffeh yarınlara yükselttiler memleketi.
en azından oradaki türk mühendisler bilime teknolojiye inanan atatürkçü şahıslardır .dana çobanı sen olsan allahtan beklerdin.tv seyretmekten imtina eden geri zekalı dolu memleket sen interneti nasıl kullanıyorsun merak ettim kemik yalayıcı.hatta yorum bile yapabiliyorsun şaşırdım valla
boş konuşuyon
o ne la şimdi?!!
onlar değil sen yapmalıydın. japonlar yapıyor sen burda yok ulusalcılar yok solcular yapamadı diye seviniyorsun. elin şeyiyle gerdeğe girmeye sevinmek bu olsa gerek.
Bizim uydumuz varmış, sanki biz yaptık, tüm kontroller yabancılarda sen parayı öde onlar fırlatsın. sonra bizim uydumuz var deyip böbürlen. zavallılık,
bu aleti uzaya göndersen ne olur göndermesen ne olur.önemli olan bundan faydalanacak olanların bu imkanları ne kadar kullanabileceği. bir taraftan internete yasaklar getir.birtaraftan uydu fırlattır.sanki uyduyu siz yaptınız ve fırlatıyosunuz.
nankörlük etme
anlamaz bu koyunlar
O zaman kullanmayacaksın b u uydunun imkanlarını çekemezlik yapma...
NEDEN TÜRKİYE DEĞİL DE KAZAKİSTAN TEKNOLOJİSİ BİLİM OLARAK BİZDEN DAHMI ÖNDELER,AZ YEDİRSELERDE TÜRKİYEDEN FIRLATSALAR ALIKIŞLARIM
kazakıstandakı uzay ussu sovyetlerden kalma yanı kendı urettıgı bır sıstem degıl..Turkıyede ılerledı ama senın gıbı mankafalar hala o devırlerde yasıyor vesselam
sezer yasin sana gerek teknik bilgili bi cvb vermiş hala sinek götü kadar olan beyninle bunu anlayamadıysan bende bi cvb vereyim senin gibi gezizekalılar uydu fırlatılırken kafa ağrıtmasınlar diye kazakistandan göndermişler zorunamı kaçtı yoksa tüh.
Diğer Haberler