HABER

Türkiye ile Çin arasına "ipek yolu"

İSTANBUL (İHA) - Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Cao Hanyuxing, dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak gördüğü İstanbul'dan çok etkilendiğini belirterek, "İstanbul, ekonomilerin, dinlerin, dillerin ve ırkların barış içinde yaşaması açısından çok önemli bir şehir" dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Cao Hanyuxing, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı Saraçhane Belediye Sarayı'ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmede konuşan Çin Komünist Partisi Başkan Yardımcısı Cao Hanyuxing, dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak gördüğü İstanbul'dan çok etkilendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"İstanbul, ekonomilerin, dinlerin, dillerin ve ırkların barış içinde yaşaması açısından çok önemli bir şehir. Çin Halk Cumhuriyeti'nin siyasetinin temelinde de ülkelerin bütün sorunlarını müzakereler ve barış içinde çözmesi yatmaktadır. Biz de uyumlu ve herkesin barış içinde yaşadığı bir dünya arzu ediyoruz. Çin ile Türkiye arasındaki karşılıklı ziyaretlerin, ilişkilerin gelişmesi ve her iki ülkenin geleceği açısından çok faydalı olacağına da inancımız tamdır."

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da İstanbul'un tarihi ve kültürel zenginliği nedeniyle dün Avrupa Konseyi tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatarak, "İstanbul'un bu zengin değerlerini dünyaya yansıtmak ve geleceğe taşımak istiyoruz. Çin ile Türkiye arasındaki ticari ilişkiler giderek gelişiyor. Her iki ülkenin geçmişte İpekyolu ile birbirlerine bağlı olduklarını ve ticari ilişkilerin günümüze kadar yansıdığını görmekteyiz. Asya ile Avrupa arasında bir köprü olan İstanbul ile Çin Halk Cumhuriyeti'ne karşılıklı olarak yeni bir İpekyolu oluşturma görevi düşüyor. Global sermayenin bir parçası olan Çin'deki işadamlarını Türkiye'ye ve İstanbul'a yatırım yapmaya davet ediyoruz. Bizim iş adamlarımız da o bölgede birçok yatırım yapıyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön