HABER

Türkiye ile Ege'de anlaşmaya az kalmıştı

Atina (AA)- Yunanistan'da ana muhalefet partisi PASOK'un Genel Başkanı Yorgo Papandreu, "PASOK'un iktidar olduğu dönemde Türkiye ile Ege konusunda anlaşmaya
varılmasına az kaldığına inandığını" söyledi.

Papandreu, Atina'da yayımlanan Ethnos gazetesine verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkileri ve Türkiye'nin AB üyeliği konularına değindi.

PASOK döneminde izlenen politikayla Türkiye ile bir güven, işbirliği ve diyalog ortamı oluşturulduğunu, ikinci derecede önemli konulardan, istikşafi görüşmeler gibi daha zor konulara ulaşılabildiğini belirten Papandreu, şunları kaydetti:

"Ancak daha sonda ne yazık ki fırsatlar değerlendirilmedi. Kıta sahanlığı konusunu masaya koyup bu konuları kesin olarak kapatmanın zamanı gelmişti. O dönemde, belli bir prosedür üzerinde anlaşmaya vararak, Türkiye'nin 'gri bölgeler' gibi ithamlarını, Uluslararası Lahey Adalet Divanı aracılığıyla geri çekeceği noktaya ulaştığımıza inanıyorum."

Söz konusu prosedür sayesinde aslında "casus belli" konusunun da geçerliliğini kaybedeceğini belirten Papandreu, "Bu çerçevede, Yunanistan'ın karasularının genişletilmesi konusu da kapanacaktı" dedi.

"Yunanistan'ın, karasularını tek taraflı olarak genişletme hakkından vazgeçip geçmeyeceği" şeklindeki soruyu da Papandreu, şöyle yanıtladı:

"Tabii ki hayır... Aksine, istikşafi görüşmeler çerçevesinde toplu bir anlaşmaya varmak için son bir adım kaldığına inanıyorum. Hatta dönemin Başbakanı Kostas Simitis ile 2003 yılı Aralık ayıyla 2004 yılı Ocak ayında Türkiye ile son bir anlaşmaya gidip gitmeyeceğimize ilişkin ciddi bir konuşmamız olduğunu hatırlıyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler