HABER

"Türkiye ile ilişkilerimiz mükemmel"

Washington (AA)- ABD ile Türkiye arasındaki ilişkileri "mükemmel" diye nitelendiren ABD Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'in son Washington ziyaretinin, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin sürdürülmesinde yararlı olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tom Casey, Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinin Washington tarafından nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine, "İlişkilerimizi mükemmel olarak tanımlıyorum ve ziyaretin Türkiye ile yakın işbirliğimizin sürdürülmesi açısından yararlı olduğuna inanıyorum" dedi. Casey, Başbakan Erdoğan ile Başkan George W. Bush'un görüşmelerinin ardından yaptıkları açıklamaların, iki ülke arasındaki ilişkinin niteliğini ortaya koyduğunu kaydederek, "Türkiye ile mükemmel ilişkilerimiz var. Türkiye, bizim için önemli bir NATO müttefiki. Türkiye, hem bölgede hem de PKK ve PKK terörizmi gibi konulardaki ortak çabalarımızda önemli bir ortak" diye konuştu.

Sözcü Casey, "Tabii ki, Türkiye'ye Avrupa'da önemli bir ülke olarak bakıyoruz. Başkan'ın da yeniden vurguladığı gibi Türkiye'nin AB üyeliği girişimini destekliyoruz. Ancak ABD, AB'nin üyesi olmadığı için bu konudaki kararlar AB üyeleri tarafından alınacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön