Türkiye ile Kuveyt işbirliğine ortak deklarasyon

Ankara - Türkiye ile Kuveyt, iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel konularda daha yoğun istişare ve işbirliği yapma kararı aldı.

Ankara'yı ziyaret eden Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmet El Cabir El Sabah ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında bugün yapılan görüşmelerin ardından "Türkiye Cumhuriyeti ile Kuveyt Devleti Arasındaki İşbirliğine Dair Ortak Deklarasyon" yayımlandı.

Deklarasyonda, Türkiye ile Kuveyt arasındaki ilişkilerin son yıllarda önemli ivme kazandığına işaret edilerek, bu ilişkilerin her alanda daha da ileri götürülmesinin amaçlandığı belirtildi.

Ortak deklarasyona göre taraflar, iki ülkeyi yakından ilgilendiren bölgesel konularda daha yoğun istişare ve işbirliği yapılması, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin düzenli hale getirilmesi, iki ülke arasında terör ve suçla mücadele alanındaki mevcut işbirliğinin artırılarak sürdürülmesi konularında görüş birliğine vardı.

İk ülke ayrıca, askeri ve savunma sanayi alanlarında işbirliği yapacak ve bu çerçevede, ilişkilerin hukuki altyapısını oluşturacak, "Askeri İşbirliği Çerçeve Anlaşması"na ilişkin müzakereler en kısa sürede sonuçlandırılacak.

Tarafların ekonomik konulara ilişkin mutabık kaldığı bir dizi hususa da yer verilen deklarasyona göre, Kuveyt firmalarının Tükiye'de, Türk firmalarının da Kuveyt'te daha fazla yatırım yapmaları teşvik edilecek, bu alanda karşılaşılan tüm engeller ortadan kaldırılacak. Her iki ülke iş adamları arasındaki temasların artırılması özendirilecek.

Taraflar arasındaki kara, deniz, demir ve hava yolu ulaşım imkanlarının artırılması için gereken tedbirler alınacak. Bunun yanı sıra, taşımacılık sektöründe karşılıklı olarak transit geçişleri kolaylaştırıcı önlemler alınması hedeflenecek.

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin hukuki altyapısının tamamlanması amacıyla, ihtiyaç duyulan anlaşmaların en kısa sürede imzalanması için çalışmalar sürdürülecek.

Karma Ekonomik Komisyon ve İş Konseyi toplantıları daha sık düzenlenecek, ayrıca karşılıklı ticari fuarlar düzenlenmesi desteklenecek.

Deklarasyonda, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için iş adamlarına vize kolaylığı sağlanacağı, Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın süratle sonuçlandırılması için tarafların çaba göstereceği ve iki ülkenin enerji alanında istişare ve işbirliği yapacakları da kaydedildi.

Eğitim ve kültür konularına ilişkin olarak da taraflar, Türk ve Kuveyt kültürel zenginliklerini daha etkin tanıtmak amacıyla Türkiye'de ve Kuveyt'te karşılıklı olarak kültürel etkinlikler düzenlemeyi karara bağladı.

Türk üniversiteleri ve Kuveyt Üniversitesi arasında işbirliğinin artırılacağının belirtildiği ortak deklarasyonda, Kuveyt Üniversitesinde Türkoloji Kürsüsünün açılmasının destekleneceği de ifade edildi.

AA