HABER

Türkiye Irak sorunu İstanbul toplantısını gölgeleyebilir

Türkiye Irak sorunu İstanbul toplantısını gölgeleyebilir

NEW YORK(ANKA) – PKK sorunu nedeniyle Türkiye ile Irak arasında yaşanan "gerginliklerin" İstanbul'daki Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısını gölgeleyebileceği yorumları yapılıyor. New York Times gazetesi, PKK sorunu için "Bu sorun, toplantı katılımcıların çoğu için dikenli bir konu" diye yazdı.

New York Times, Irak'ın PKK konusunda Türkiye ile yaşanan sorunun diplomatik çözümü için İran'dan yardım istediğine dikkat çekerek "Türkiye ile Irak arasında bu konuda ortaya çıkan gerginlikler, Perşembe günü İstanbul'da başlayan ve Irak'ın kendi iç güvenliğine odaklanmasını umduğu bölgesel toplantıda diğer konulara gölgelemekle tehdit ediyor" görüşünü dile getirdi.

"Bu sorun, toplantıya katılanların çoğu için dikenli bir konu" ifadesini kullanan gazete, Iraklı diplomatların Türkiye'nin, Başbakan Erdoğan ile Başkan Bush arasında yapılacak görüşmenin ardından harekete geçmesinden kaygılandıklarını belirtti.

Üst düzey bir Iraklı yetkilinin, Türk hükümetini kastederek "Kamuoyunun çok büyük bir baskısı altında" sözlerini de yansıtan gazete, Pentagon yetkililerinin de, istihbarat toplamak üzere bölgeye "casus uçakları"nı gönderdiklerini söylediklerine de dikkat çekti.

New York Times, Irak hükümetinin PKK'yı Kuzey Irak'tan çıkartmak için Kürt Yönetimi'nin desteğine ihtiyacı olacağını belirtirken de geleneksel olarak Kürtlerin, PKK'ya karşı harekete geçmeye isteksiz olduklarına işaret etti.

WP: "TURKİYE KRİZİ IRAK TOPLANTISINI TEHDİT EDEBİLİR"

PKK sorununun İstanbul'daki Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısını olumsuz etkileyebileceği görüşü, Washington Post tarafından da dile getirildi. WP, bu konudaki haberinde "Türkiye Krizi Irak konusundaki toplantıyı tehdit edebilir" başlığını kullandı.

ABD'li gazete, yetkililerinin toplantıda "önceliğin Irak'ın daha geniş güvenlik konularına verilmesi gerektiği"ni söylediklerine dikkat çekti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön