HABER

Türkiye kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmeli

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Bir ithalat ülkesi olan Türkiye'nin, mutlaka kendi kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye gelmesi lazım" dedi.

İSTANBUL (İHA) - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya'nın milli petrol şirketi Petrobras ortaklığında, dünyanın en büyük petrol platformlarından olan Leiv Eiriksson'un Karadeniz'de yapacağı ultra derin-deniz sondaj operasyonlarına ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Türkiye enerji politikalarında ortaya konan stratejinin son derece net olduğunu ifade etti.

"Global enerji kaynakları acısından baktığımızda bir ithalat ülkesi olan Türkiye'nin, mutlaka kandı kaynaklarından ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye gelmesi lazım" diyen Bakan Yıldız, özellikle petrol ve doğalgazın yaklaşık yüzde 90'ının dışarıdan temin edildiğini hatırlattı.

İthalatın 5'te birini şu anda enerji kalemlerinin oluşturduğunu belirten Yıldız, "Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, su anda töreninde bulunduğumuz ve yerli kaynak haline dönüştürmeye çalıştığımız petrol ve doğalgazla alakalı çalışmalarımızdır. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı çalışmalarımız da devam etmektedir. AK Parti hükümetlerinin özellikle son 7 yılda arama faaliyetlerinde hemen hemen 8-10 katına çıkan yatırım miktarlarını, yatırım kalemlerinin arasına almış olması bence son

derece manidardır. Bu, niyetimizin ve gayretimizin nereye gittiğini göstermektedir" diye konuştu.

Yaklaşık 10 bin metreye kadar arama sondaj yapabilen platformun teknolojisini geliştiren Norveç'e de teşekkür eden Bakan Yıldız, "neredeyse çevreci, güvenilir, sürdürülebilir bir enerji kaynağının çeşitlendirilmesinde de başarılı olmuş olan Petrobras'ın sağlık, güvenlik, çevre ve eğitimle ilgili yaptıklarını görünce insan gerçekten farklı bir heyecan hissediyor. İnşallah TPAO'nun da ticari hacminin geliştirilmesiyle beraber, sosyal alanlardaki etkinliklerine hep birlikte şahit olacağız" dedi.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, söz konusu çalışmanın enerjiye ne kadar katkı sunacağının sorulması üzerine, "Bu bir sondaj çalışması. Sonunda petrol veya doğalgaza ulaşamamak da var. Ancak şimdiye kadar aldığımız veriler, bu çalışmayı yapmamızı gerektiriyor. Platformun buraya özellikle 2 gündür kamuoyunda paylaşılan masraflarıyla beraber gelmesini gerektiriyor. Bu ciddi bir çalışma; ümit ettiğimiz, inandığımız için buradayız. Sonuçta

petrol veya doğalgaza ulaşamayabiliriz ama ulaşmamız halinde Türkiye'de ithalatımızın şimdiye kadar en az yüzde 20'sını oluşturan bir kalemden bahsediyoruz. Bunun Türkiye'ye kazandırılmış olması demek gerek cari açıklarımız, gerekse yerli kaynaklarla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütün işlemlerini yapabilmesi açısından son derece önemli. Burada rakam vermek istemiyorum ama olumlu yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz. Bu çalışmalarımız yalnız orta Karadeniz'de devam etmeyecek. Şu anda TPAO'nun

birçok ülkede, en son Libya olmak üzere ve Irak'ta aldığımız ihale olmak üzere farklı firmalarla dünyadaki birçok ülke ile işbirliği yaparak operasyonlarıyla beraber ulaşma imkanını zorluyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız artarak devam eidyor" yanıtını verdi.

TPAO Genel Müdürü Mehmet Uysal da TPAO ile Petrobras'ın bu ortaklığının dünya genelinde uygulanan bir model olup olmadığının sorulması üzerine, kaba hatlarıyla arama döneminin tüm masraflarının Petrobras tarafından karşılanacağını söyledi.

Petrolün ve doğalgazın bulunması durumunda geri kazanım başladığı zaman Petrobras'ın masraflarını geri alacağını kaydeden eden Uysal, "Üretim yatırımlarını TPAO ve Petrobras yarı yarıya yapacak; dünyada uygulanan genel model budur. Arama risklerinin yüksek olduğu bölümde TPAO herhangi bir maddi risk taşımıyor. Harcamalara katılmayacağız, bütün harcamalar ortağımız Petrobras tarafından yapılacak" diye konuştu.

Geri Dön