HABER

Türkiye - KKTC işbirliği protokolü onaylandı

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Hükümeti Arasında Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü onaylandı.

TC Resmi Gazetesinin bugünkü sayısında yayımlanan milletlerarası anlaşmaya göre, Türkiye ile KKTC Hükümeti aralarında ekonomik ve mali işbirliğinin 2010, 2011 ve 2012 yıllarında sürdürülmesi hususunda anlaştılar.

Antlaşma uyarınca, KKTC reformları hayata geçirerek ve mali disiplin çerçevesinde cari bütçe açığını kademeli olarak 2010 yılında 450 milyon lira, 2011 yılında 350 milyon lira ve 2012 yılında 320 milyon liraya indirerek uygulayacak. Türk Hükümeti ise Kamu Maliyesinin Desteklenmesi, Reel Sektörün Desteklenmesi, Altyapı Yatırımları, Savunma, Teşvik kredileri ve Reformları Desteklemek için kullanılmak amacıyla 2010, 2011, 2012 yıllarında su ve elektrik teminine yönelik projeler hariç toplam 2,5 Milyon Türk Lirasına kadar olmak üzere Türk Lirası cinsinden hibe ile Türk Lirası veya ABD Doları cinsinden kredi yardımında bulunacak.

Türkiye, KKTC'de, öncelikle turizm olmak üzere belirlenecek alanlardaki yatırımlara, tespit edilecek esas ve usuller çerçevesinde, Türkiye Kalkınma Bankası aracılığıyla uygun koşullarda kredi kullandırılmasını sağlayacak.

Antlaşma uyarınca, Türkiye, KKTC'nin ihtiyaç duyacağı her alanda teknik yardım sağlamayı, kamu görevlilerini ve diğer uzmanlarını gerektiği sürece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde geçici olarak görevlendirmeyi taahhüt etti.

Her yıl ayrılacak kaynakların harcama esas ve usulleri, bu protokolün diğer maddelerine aykırı olmamak üzere imzalanacak yıllık protokoller ile tespit edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön