HABER

"Türkiye kriterlere halen uymuyor"

ATİNA (İHA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Romano Prodi, Türkiye'nin hala Kopenhag kriterlerine uymadığını söyledi ve Kıbrıs'ın AB'ye üyeliği konusunda da "Adanın artık AB'ye üye olması gerekiyor; hiçbir zorluk bunu engelleyemez" dedi.

Yunanistan'ın en saygın gazetelerinden Elefterotipia'nın Pazar günleri yayınladığı Epsilon dergisine AB'nin genişleme süreci ile ilgili bir demeç veren AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, "Türkiye özellikle Ağustos ayında yaptığı anayasal değişikliklerle çok önemli adımlar attı. Hem siyasal hem de insan hakları konularında çok ilerleme kaydetti. Bu adımlara rağmen Türkiye Kopenhag kriterlerine halen tam uyum sağlamış değil. Çünkü sadece bazı kanunları değiştirmek yetmez bu kanunların uygulamaya geçmesi gerekmektedir. Ümit ediyoruz ki Türkiye bunu da başarır. Kopenhag Zirvesi'nde AB üyesi ülkeler Türkiye'nin adaylığının bir sonraki safhası konusunda karar verecekler" dedi.

Prodi, Türkiye'deki seçim sonuçlarının bugüne kadar tanımış olduğu Türk siyasetçilerin hepsinin seçimleri kaybetmeleri ve alınan seçim sonucu açısından bir sürpriz olduğunu belirterek, "Türkiye'de sabit ve istikrarlı bir hükümetin varlığı bizi tatmin edecektir" dedi.

Kıbrıs'ın AB üyeliği konusunu da değerlendiren Prodi, adanın artık AB üyesi olması gerektiğini ve hiçbir zorluğun bu üyeliği engelleyemeyeceğini söyledi ve şunları ekledi:

"Elbette biz bütün adanın üye olmasını isteriz ama sürekli olarak bekleyemeyiz. Kofi Annan'ın çözüm planı, iyi bir plan ve adadaki iki tarafın da müzakerelerle çözüm için çaba sarf etmeleri gerekiyor."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön