HABER

"Türkiye, kriterleri yerine getirdi"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AB sürecinde Türkiye'nin Kopenhag kriterlerinin gereklerini yerine getirdiğini bildirdi.

"Türkiye, kriterleri yerine getirdi"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Bolu'nun Mudurnu İlçesi'nde çarşı esnafının 600 yıldır cuma günleri yaptığı "Esnaf Duası" törenine katıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, duadan sonra gazetecilere açıklamalarda bulunurken, Türkiye'nin AB konusunda yaptığı çalışmaların Türk ve dünya kamuoyu tarafından dikkatle incelendiğini söyledi.

Şahin, "AB sürecinde Türkiye, Kopenhag kriterlerinin gereklerini yerine getirdi. Önümüzdeki ayın 6'sında açıklanacak olan raporda bunlar yer alacak. AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Verheugen'in de ifade ettiği gibi Türkiye'nin yerine getirmesi gereken başka bir husus yok" dedi.

Bu süreçten sonra Türkiye'nin 17 Aralık'ta tarih alabilecek noktaya geldiğine işaret eden Bakan Şahin, Türkiye'nin bu noktaya gelinceye kadar yaptığı çalışmalara bütün Cumhuriyet hükümetlerinin önemli katkıları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Zannediyorum ki, Türkiye bu yılın sonunda bir müzakere tarihi alacak. Türkiye AB'den tarih aldıktan sonra ülkemize ciddi bir yabancı sermaye girişi olacak. Bu ekonomimizi olumlu bir şekilde etkileyecek. Bizim, hükümet olarak 2004 yılı büyüme hedefimiz yüzde 5'ti. Bu oran 2004 ilk üç ayında yüzde 12.4, ikinci üç aylık diliminde ise yüzde 14.4 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar çok sevindirici. Bana göre 2005 yılı Türkiye için yatırım yılı olacak."

YENİ TÜRK LİRASI
Bakan Şahin 2005 yılında Türkiye'nin parasından altı sıfır atarak Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçeceğini de hatırlatarak, "Bu süreçte bazı sıkıntılar olabilir. Bu konuda bazı çalışmalar yapılıyor. YTL'ye alışma süreci en fazla 1-2 ay sürer. Bu süreç sonrasında insanlar bu paraya alışır" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön