HABER

"Türkiye-Meksika ilişkileri stratejik iş birliği ruhuyla uyumlu şekilde artıyor"

Türkiye ile Meksika'nın diplomatik ilişkilerinin 90. yıl dönümüne ilişkin ortak bildiri yayımlandı - Ortak bildiriden: - "Türkiye-Meksika ticari ve ekonomik ilişkileri, iki ülke arasındaki stratejik iş birliği ruhuyla da uyumlu şekilde artmaktadır. İkili ticaret hacmimizin son on yılda ikiye katlanması ve artışın sürmesi memnuniyet vericidir"

Türkiye-Meksika ilişkilerinin stratejik iş birliği ruhuyla uyumlu şekilde arttığı bildirildi.

Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan "Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Meksika Devletleri Arasında Diplomatik İlişkilerin Kuruluşunun 90. Yıldönümüne İlişkin Ortak Bildiri"de iki ülkenin de ilişkilerini geliştirmeye, mevcut dostluk ve iş birliği bağlarını güçlendirmeye ve pekişen dostluk ilişkilerini gelecek yıllara taşımaya kararlı olduğu vurgulandı.

Türkiye ile Meksika arasındaki diplomatik ilişkilerin 25 Mayıs 1927'de Roma'da imzalanan ve 12 Temmuz 1928'de yürürlüğe giren Dostluk Anlaşması ile kurulduğu hatırlatılan bildiride,
Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2013 ve 2015'te karşılıklı tarihi ziyaretlerin, ilişkilerde önemli birer dönüm noktası olduğuna vurgu yapıldı.

Türkiye ve Meksika'nın, 17 Aralık 2013'te "XXI. Yüzyıl için Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Çerçevesi" belgesini imzaladığı ve yeni bir dönemi başlattığı ifade edilen bildiride, "Türkiye-Meksika ticari ve ekonomik ilişkileri, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ruhuyla da uyumlu şekilde artmaktadır. İkili ticaret hacmimizin son on yılda ikiye katlanması ve artışın sürmesi memnuniyet vericidir." ifadelerine yer verildi.

İki ülke arasındaki gelişmiş iş birliğinin ikili ilişkilerin ötesinde küresel ilişkilere de pek çok katkı sağladığına işaret edilen bildiride, Birleşmiş Milletler bünyesinde yakın eş güdüm ortakları olan Türkiye ile Meksika'nın üyesi oldukları G-20 ve OECD gibi platformlarda küresel ekonomik işbirliği ve eş güdümü aktif şekilde sürdürdüğünün altı çizildi.

Bildiride, şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye ve Meksika önemli bir uluslararası eş güdüm ve iş birliği platformu olan MIKTA çerçevesinde de yakın iş birliği yapmaktadır. Türkiye, Latin Amerika ve Karayipler'e açılım politikasının bir parçası olarak gözlemci üye olduğu Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu’nun (CELAC) çalışmalarına da Meksika ile eş güdüm içinde katılmaktadır.

Türkiye ve Meksika, diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 90. yıl dönümü vesilesiyle, ikili ilişkilerini geliştirmeye ve mevcut dostluk ve işbirliği bağlarını güçlendirmeye, pekişen dostluk ilişkilerini gelecek yıllara taşımaya kararlıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön