Türkiye'nin AB yolculuğunda kritik gün! Raporda çok çarpıcı ifadeler

Avrupa Birliği'nin 17 Nisan Salı günü açıklaması beklenen yıllık Türkiye raporunun detayları ortaya çıkıyor. Reuters'a konuşan iki yetkili, "Yeni fasıl açılmayacak" dedi.

Türkiye'nin AB yolculuğunda kritik gün! Raporda çok çarpıcı ifadeler

Bu hafta Salı günü Türkiye-Avrupa Birliği ilişkisinin en kritik günlerinden biri olabilir. Zira Avrupa Birliği’nin yönetim kademesi Avrupa Komisyonu, bu salı Türkiye ile ilgili raporunu yayınlayacak. Rapordan bazı bölümler ise şimdiden ortaya çıktı.

"TÜRKİYE VE AB BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTI"

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Welt am Sonntag’ın ilk olarak yayınladığı ve Reuters’ın da iki AB yetkilisinden doğrulattığı raporda Türkiye ile Avrupa Birliği’nin zaman içerisinde birbirinden uzaklaştığına vurgu yapılıyor.

"FASIL AÇILMAYACAK"

Reuters’a konuşan ve ismini açıklamak istemeyen AB yetkilisi, Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusu haricinde birçok konuda Avrupa Birliği’nden uzaklaştığını ifade etti. Strasburg’ta açıklanacak raporda Türkiye ile ilgili yeni fasıl açılmayacağı ifade edilirken, Reuters’a konuşan yetkili bunun süreci dondurmak olduğunu dile getirdi. İsmini açıklamayan yetkili, “Avrupa Birliği’nden çok büyük bir uzaklaşma var” dedi.

Reuters haber ajansı, Almanya ve Fransa’nın Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini yavaşlattığını da vurguladı.

Die Welt’in haberinde raporda Türkiye ekonomisinin iyi olduğuna vurgu yapılırken, mülteci sorunu ile ilgili, “Türkiye olağanüstü efor sarfetti. AB ile iş birliği yaparak bu soruna kalıcı çözüm sağladılar ve yasa dışı insan kaçakçılığının önüne geçerek Akdeniz’de yaşamları kurtarmayı başardılar” ifadesi kullanıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Bizi Avrupa Birligine Almayacaklarini Artik 5 yasindaki Cocuk Bile Biliyor. Hala Neden Bu Rezillerin Pesinden Kosturuyoruz.AB'de zaten bölünme var.Güclü ülkeler üye Olmayi Bile düsünmüyor ( Norvec-Isvicre ) Ingiltere Halk oylamasi ile cikti.Yeter Artik,Itilip,Hor görülmekten.Bizim AB ye ihtiyacimiz yok.Saygilarimla Iyi Pazarlar...
@aysem100 bayiliyorsunuz cahilce konusmaya :) ingiltere halk oylamasiyla cikti ama kendi icinde bölünmelere sebep oldu. AB de bölünme falan yok biryerlerinzden uydurmayin. iskocya irlanda ve galler ingiltereden ayrilmayi düsünüyor AB ye girmek ve bagimsiz olmak icin!! Şimşek, Yeni Şafak yazarı Esra Barık'ın "AB çökerken Türkiye ile ilgili oturum yapmak" başlıklı yazısını alıntılayarak retweetledi ve "AB çökmüyor! Tam aksine büyük bir başarı hikayesi. Yaklaşık 510 milyon insan huzur ve refah içinde yaşıyor..." ifadelerini paylaştı. MEHMET SIMSEK BASBAKAN YARDIMCISI :)))))))))))))))))
Türkiye avrupa birliğine girerse ne olur ??? işi gücü düzeni yerinde olan sadece 1 hafta 10 gün gezmeye gelir 10 gün basar küfürü geri döner işi gücü mesleği eğitimi olmayan avrupada kalır onunda bulunduğu yere faydası olmaz bknz konya cihan beyli nerdeyse hepsi avrupada afyon avusturalya yaptıkları en iyi iş pizza döner geri kalanın hepsi devletten yardım ...
Artik muhtaç olab biz değil sizsiniz!
@gungorhakki Eminim evinde 3 kuruşa metelik atıyorsun.
kişi başına düşen milli gelir 12 bin TL..yani 5 kişilik aileye 60 bin TL aylık girmesi lazım..ama ortada olan durum..5 kişilik bir aileye yaklaşık 20 milyon kişi 1600 tl den az..40 milyon kişi ise..memur yada asgari ücretten fazla maaş alıyor..asgari geçim sınırı 6000 tl yani kişi başına 6000 tl altında alan herkes para hesabı yapıyor..eeee nerede bu 12 bin TL kişi başına düşen gelir..YANDAŞLAR DA TOPLANIYOR.. YİNE SORUYORUM ALLAHTAN KORKMUYOR MUSUNUZ??
ab devletlerini toplasan onlara arap devletlerini de eklesen bir adam etmez
@sofist34 Onun içinmi kıçlarında geziyorsun.
NE BİTMEZ MÜZAKEREYMİŞ SOVYETLERDEN DAĞILAN DEVLETLER GİRDİ BİZ KAPIDA BEKLE BABAM BEKLE BOŞVERİN ALMAZSALAR ALMASINLAR BİZDE KENDİ BİRLİĞİMİZİ KURARIZ ORTAASYA TÜRK BİRLİĞİ
AB çok şeyimizdeydi......
bu ab sevdalılığı neden, tek taraflı bitiriyoruz sizinle uğraşamayız deyip masadan kalkıp gidilse sayın içişleri bakanı yap şöyle sonra da gel biz bize yeteriz, Türkün Türk den başka dostu yok...
Bizimde ne halt ettiğimiz belli değil bir öyle bir böyle. AB konusunda bu kadar oynak olmaya gerek yok
bayılıyorum bu avrupa birliğine hem uzaklaştı diyorlar hemde mülteci konusunu iyi yönettiler diyorlar. abi bizi kandırmayan bir kıta , ülke , şehir, kurum ve ya birim kaldımı ? neden kandırılıyoruz. olan yine türk insanına oluyor
Hala "Avrupa Birliğine İhtiyacımız Kalmadı" diyen güzel ülkemin cahil insanı var. Ya arkadaşım Allahından kork hiç mi internette haber okumuyorsun? Hiç mi 1-2 şey araştırmıyorsun ülkenle ilgili? 7/24 Televizyon izlersen, satılmış medyada ülkenin kötüye gittiğini tabi göremezsin. Neymiş efendim Türkiye %11.1 büyümüş. Ama ekonomiye bakarsan dolar 4.09, euro 5,05 TL. Dışa bağımlı bir ülke değil miyiz biz kardeşim? Her şey dışarıdan gelmiyor mu? Ee ekonomik durum buyken %11 büyümeyi ortada göremiyorum ben. Açın bi Avrupa ülkeleriyle Türkiye'nin ekonomik durumunu karşılaştırın bakalım(Asgari Ücret)
bizim mülteciler için harcadığımız para 35 - 40 milyar dolar..versinler, ab ile ilişiğimizi de kessinler, biz de kendi yolumuza bakalım..açalım kapıları , salalım 3,5 milyon mülteciyi, biraz da onlar uğraşsınlar..
Diğer Haberler