Türkiye'nin desteğinin sürdüğü Libya'ya NATO'dan flaş teklif

Türkiye’nin Libya’nın Trablus kentinde kurulu Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin talebi doğrultusunda verdiği destek sonrası dikkat çeken bir gelişme yaşandı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Libya Başbakanı Serrac'la telefonda görüşerek, ittifakın Libya'nın savunma ve güvenlik kurumlarının inşasına katkı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Türkiye'nin desteğinin sürdüğü Libya'ya NATO'dan flaş teklif

NATO'dan yapılan yazılı açıklamada, ikilinin Libya'daki gelişmeleri ele aldığı aktarıldı.

Genel Sekreter Stoltenberg, Libya'da artan gerginlikten duyduğu endişeyi dile getirirken, ülkede askeri çözümün mümkün olmadığının altını çizdi.

Berlin Konferansı ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulunan Stoltenberg, Libya'da siyasi çözümün bu çerçevede yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Stoltenberg, NATO'nun BM nezdinde yürütülen siyasi girişimlere tam destek verdiğini yineleyerek, tüm uluslararası topluma da destek çağrısında bulundu.

Tüm taraflara Libya'ya yönelik BM silah ambargosuna uyma çağrısını yineleyen Stoltenberg, 2018 Brüksel Zirvesi'nde NATO Devlet ve Hükümet Başkanları tarafından da ifade edilmiş olduğu gibi, Libya Hükümeti'nin talebi üzerine NATO'nun, savunma ve güvenlik kurumları inşası alanında ülkeye yardım etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Stoltenberg, NATO'nun Libya'daki güvenlik ve savunma durumlarını göz önünde bulundurarak hareket edeceğini bildirdi.

TÜRKİYE'DEN DESTEK TALEP ETMİŞLERDİ

Libya'da Birleşmiş Milletler'in tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Türkiye'den askeri destek istemişti. Türkiye bu talep sonrasında TBMM'de onaylan Libya teskeresi ile birlikte desteklerini sunmuştu.


Diğer Haberler