HABER

Türkiye otomotiv üssü olabilir

BURSA (İHA) - Dünya otomotiv sektöründe araç testleri konusunda otorite olarak kabul edilen ve araçlarla ilgili tüm testleri yapabilen tek kuruluş Motor Industry Research Association'ın (MIRA Motor Endüstrisi Araştırma Birliği) Uluslararası İş Geliştirme Müdürü Terry Spall, Türk otomotiv sektörünün geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

Yapılan öngörülere göre Türkiye'nin 2010 yılına kadar sektörde söz sahibi olacağını kaydeden Spall, "Türkiye, hem üretim hem de mühendislik hizmetleri açısından otomotiv üssü olmaya aday" dedi. Bursa'da düzenlenen Otomotiv Teknolojileri Kongresine (OTEKON 02) katılmak üzere Türkiye'ye gelen Spall, MIRA'nın Türkiye Yetkili Temsilcisi Tekno Trading Company (TTC) tarafından Kervansaray Termal Otel'de düzenlenen toplantıya katılarak otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Terry Spall, otomotiv sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için İngiltere'de devlet tarafından 1949 yılında kurulan, ancak 3 yıl önce özelleştirilen MIRA'nın bünyesindeki yaklaşık 550 mühendisin dünyadaki otomobil üreticilerine hizmet verdiğini kaydetti.
Türkiye'den Avrupa'ya ihraç edilen araçların büyük bir bölümünü de test eden MIRA'nın yeni ürün geliştirme çalışmaları sırasında ürünün istenilen özellikleri sağlayıp sağlayamayacağını belirlediğini ve bu özelliği ile otomotiv sektöründe araçlarla ilgili tüm testleri yapabilen dünyadaki tek kuruluş olduğunu dile getiren Spall, "Türkiye, özellikle son yıllarda yükselen kalitesi, uygun kapasite imkanı ve düşük maliyetli üretimleri ile gelişmiş ülkelerin dikkatini çekiyor. Bu çerçevede MIRA olarak, Türk otomotiv sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla TTC firması ile işbirliği yaptık" diye konuştu.

Otomotiv firmalarının Türkiye'de yatırım yapmasının geleceğe ilişkin beklentilerden kaynaklandığını dile getiren Terry Spall, Türk otomotiv sektöründeki olumlu gelişmeleri ilgi ile izlediğini söyledi. Financial Times gazetesinin bir raporuna göre Türkiye'de üretim kapasitesinin 2005 yılında ikiye katlanacağını vurgulayan Spall, "Türkiye, gerek ana üretimde, gerekse yan sanayide 2010'lu yıllarda çok önemli bir oyuncu durumuna gelecektir. Türkiye 2010'lu yıllarda hem üretim hem de mühendislik hizmetleri bakımından otomotiv üssü olabilir" şeklinde konuştu.

Basın toplantısında söz alan TTC firması yetkilileri Malcolm K.Birley ile Mustafa Uysal da MIRA gibi otomotiv sektöründe uluslararası bir kuruluşu Türkiye'ye getirmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, yaptıkları çalışmalarla sektörün üretim ve ihracatına katkıda bulunduklarını ve bu katkının her geçen gün artacağını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler