HABER

Türkiye-Portekiz İş Forumu

Portekiz Dışişleri Bakanı Silva: - "Portekiz, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan bağlarını güçlendirmek istiyor ve (AB'ye) tam üyeliğin sağlanması için Türkiye'ye her türlü desteği veriyor"

LİZBON (AA) - Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, Portekiz'in, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile olan bağlarını güçlendirmek istediğini ve AB'ye tam üyeliğin sağlanması için Türkiye'ye her türlü desteği verdiğini söyledi.

Silva, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katıldığı Türkiye-Portekiz İş Forumu'nda Türk ve Portekizli iş adamlarına seslendi.

Portekiz ve Türkiye'nin birçok alanda birbirine yakın olduğunu söyleyen Silva, iki ülkenin de aynı kıtada bulunduğunu, aynı askeri ve siyasi ittifak NATO'nun üyesi olduğunu ve Akdeniz bölgesine mensup olduğunu belirtti.

Silva, iki ülkenin hem siyasi hem de ekonomik açıdan birbirlerini tamamladığını belirterek, "Portekiz, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan bağlarını güçlendirmek istiyor ve (AB'ye) tam üyeliğin sağlanması için Türkiye'ye her türlü desteği veriyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Avrupa ve Avrasya arasında merkezi bir noktada bulunduğunu, Portekiz'in de Transatlantik ilişkilerde önemli bir rol oynadığını kaydeden Silva, "Dolayısıyla hem Türkiye hem de Portekiz'in bu açıdan bağlantıları ve jeopolitik açıdan benzerlikleri var. Her ikimiz de Avrupa'yı diğer kıtalara yani Asya ve Amerika'ya bağlayan köprüleriz." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye ve Portekiz'in birbirlerini tamamladığını dile getiren Silva, sadece ekonomik alanda değil iki ülkenin aynı zamanda Doğu Akdeniz bölgesinde barışa da katkı sağladığına dikkat çekti.

Silva, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde hala gidilmesi gereken yollar bulunduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön