Türkiye 'Rabia'yı bağrına bastı

Mısır'daki katliamların ardından Türkiye'de 294 aile, darbeye karşı direnişin sembolü olan "Rabia" adını yeni doğan kız çocuklarına verdi.

Arapça'da "dördüncü, dört" anlamına gelen Rabia, Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin sembolü oldu.Darbe karşıtı direnişin merkezi haline gelen Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi, elleriyle "dört" işareti yaparak, seslerini tüm dünyaya duyurmaya çalıştı.Ancak son yılların en büyük sivil katliamlarını gerçekleştiren darbe yönetimi, ülkenin seçilmiş ilk lideri Muhammed Mursi'nin görevine iadesi için gösteri yapan halkın üzerine ateş açıp, bu işaretle sesini duyuran onlarca Mısırlıyı şehit etti.Adını İslam'ın ilk yıllarında Kudüs'te vefat eden kadın evliyalardan Rabiatü'l Adeviyye'den alan bu meydanda ortaya çıkan "Rabia" işareti, hızla yayıldı ve tüm dünyada en bilinen sembollerden biri haline geldi.-Çocuklarına 'Rabia' adını verdilerBu zulme karşı tek yürek olan Türk halkı da Mısır halkına destek vermek için yaptığı gösterilerde Rabia işareti yaparak katliamlara tepkisini gösterdi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan vatandaşları 'Rabia' işaretiyle selamladı, bazı kentlerde park ve meydanlara 'Rabia' adı verildi. Bazı aileler de yeni doğan bebeklerine 'Rabia' adını vererek katliama olan tepkilerini dile getirdi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, katliamların ardından 294 aile, kız çocuklarına, daha önce çok da yaygın olmayan 'Rabia' ismini verdi.Bir yandan anne ve baba olmanın heyecanını yaşayan aileler, bir yandan da bebeklerine 'Rabia' adını koyup Mısır halkına olan desteğini gösterdi.İstanbul'da 56, Van'da 20, Gaziantep ve Ankara'da 14, Şanlıurfa'da 12, Diyarbakır'da 10, Adana ve İzmir'de 9, Hatay'da 8 olmak üzere hemen heme tüm illerde 294 aile, yeni doğan kız bebeklerine 'Rabia' adını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Rabia kim ya..babası bile isim verme gereği duymamış 4. demekle yetinmiş..adam olunda çocuklarınıza Mehmet, Alparslan ,oğuz, fatih gibi türk isimleri verin arap hayranı kıç yalayıcı akepeliler.
yakında hrant dınk adınıda werırız :))) duygusala bagladık yıne way halımıze
vermek istersen ver senin ne verecegini önemsemiyoruz ki
eee insan evladına önce babasının ismini verirmiş.
sanki bu ulkede rabia ismi ilk kez veriliyor.acın nufus kayıtlarına bir bakın ulkede nekadar rabia ismi var.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler