Türkiye Suriye'de operasyona başladı! Dış basın nasıl gördü?

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı' dünya basınında büyük yankı buldu.

Hangi medya kuruluşu operasyonu manşetini nasıl taşıdı?

BBC

Türk ordusu Suriye'nin kuzeyine yönelik, Türk ordusu ve kürt öncülüğündeki kuvvetleri direkt çatışmaya sokacak operasyona başladı. Operasyon Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu.

REUTERS

Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tweetini kaynak göstererek "Suriye'ye operasyon başladı" başlığı ile duyurdu. Reuters Türk yetkililere dayandırdığı haberinde harekatın öncelikle hava saldırısı ile başladığını ve top atışları ile karadan devam edeceğini duyurdu.

THE ASSOCIATED PRESS

The Associated Press de "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Suriye'ye yönelik hava saldırısının başladığını
Twitter'dan duyurdu" dedi.

AGENCE FRANCE-PRESSE

AFP ise "Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter üzerinden Suriye'ye operasyonun başladığını duyurdu" dedi.

BLOOMBERG

ABD basınında geniş yer bulan harekatı ilk olarak Bloomberg duyurdu. Yerel saatle sabahın erken saatlerinde geçilen ve Türk bir yetkiliye dayandırılan haberde, Türk birliklerinin sınırı geçmeye başladığı bildirildi.

THE WALL STREET JOURNAL

Amerikan basınının en önemli kuruluşlarından biri olan Wall Street Journal gazetesi de operasyonu "Erdoğan, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, Kürt kuvvetlerin elindeki toprakları ele geçirmek için Suriye'de bir operasyon başlatıldığını duyurdu." başlığıyla okuyucularına aktardı.

CNN INTERNATIONAL

CNN International operasyona ilişkin, "Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'ye askeri saldırısını başlattığını duyurdu. Operasyon, Trump yönetiminin ABD askerlerini bölgeden çekeceğini açıklamasından günler sonra başladı." ifadelerini kullandı.

THE NEW YORK TIMES

New York Times da operasyonu, "ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'ye yönelik planlanan saldırının başlatıldığını duyurdu." ifadeleriyle aktardı.

BÖLGEDEN CANLI YAYINLAR BAŞLADI

Barış Pınarı Harekatı'nı, CNBC, ABC, NBC, MSNBC, CBS gibi ABD'nin önde gelen basın kuruluşları da "son dakika" olarak duyurdu.

Ayrıca, CNN, NBC ve FOX gibi televizyonlar da bölgeden yaptıkları canlı bağlantılarla konuyu sıcağı sıcağına izleyicilerine aktarıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
ben bu işin sonunu hiç iyi görmüyorum türkiye için zatan boş yerleri bombalıyoruz gibi ekonominin bu durgunluk zamanında masraf pek iyi olmadı ama en azından suriyelileri gönderecekler görecegiz bakalım ne kadarı gidecek
boş yerler bombaliyoruz demek. 2 havan mermisi ve 6 roket isabet etmiş . sinir illerimize . boş yerleri bombalamayin hadi ordan.
bağıra bağıra gittik.. gerek yoktu.. bir gece ansızın gidecektik.. Allah askerlerimizin ve milletimizin yar ve yardımcısı olsun.. dua etmekten başka yapacak bir şeyimiz kalmadı..
türkiye ile oyun olmaz pkk işid kime usaklık ediyorsunuz insan gibi insanların içinde yaşamayı ögretecegiz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler