HABER

Türkiye, Suriye ile 83 anlaşma imzaladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2003-2012 yılları arasında Suriye Arap Devleti ile askeri, sosyal ve ekonomik alanda 83 anlaşma imzalandığını belirtti.

Davutoğlu "Uluslararası hukuk açısından, onay işlemleri karşılıklı olarak tamamlanmış ve yürürlüğe girmiş olan anlaşmalar teknik olarak geçerlidir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, 2003-2012 yılları arasında Suriye Arap Devleti ile askeri, sosyal ve ekonomik alanda 83 anlaşma imzalandığını, uluslararası hukuk açısından, onay işlemleri karşılıklı olarak tamamlanmış ve yürürlüğe girmiş olan anlaşmaların teknik olarak geçerli olduğunu söyledi.

AB Konseyi'nin 9 Mayıs 2011 tarihinde kabul ettiği Tüzük ile (Council Regulation No. 442/2011) yönetimin halka uyguladığı şiddet ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Suriye'ye kısıtlayıcı tedbirler uygulamaya başladığına işaret eden Dışişleri Bakanı, şöyle dedi:

"Suriye'deki durumun giderek ağırlaşması karşısında, kısıtlayıcı tedbirlerin kapsamını genişletmiştir. Suriye'den petrol ithalatı ve ülkede petrol sektörüne yatırım yapılması yasaklanmış, AB içinde basılan kâğıt ve madeni Suriye parasının Suriye Merkez Bankası'na gönderilmemesi kararlaştırılmıştır. 14 Kasım 2011 tarihli AB Dış ilişkiler Konseyi'nde alınan kararda, Suriye'deki geniş insan hakları ihlalleri ve devam eden acımasız baskının en güçlü şekilde kınandığı açıklanmış, devamla, AB'nin, Arap Ligi'nin ülkede süren şiddetin durdurulmasına yönelik çabalarından memnuniyet duyduğu ve 12 Kasım 2011 tarihli Arap Ligi kararlarını desteklediği kaydedilmiştir. Kararda, Birliğin Suriye üzerindeki uluslararası baskının artırılması için BM'nin harekete geçmesi ve BMGK'nın Suriye'deki durum konusundaki sorumluluklarını üstlenmesi için çalışacağı belirtilerek, Suriye'ye yönelik yeni kısıtlayıcı tedbirler açıklanmıştır. Buna göre, AB, halka baskı uygulayan, rejime destek veren/rejimden faydalanan şahısları hedef alacak şekilde Avrupa Yatırım Bankası kredilerinin serbest bırakılmasını yasaklamıştır. AB, ayrıca, sivil halka uygulanan baskı sürdüğü müddetçe ilave ve daha kapsamlı önlemler almaya devam edeceğini de beyan etmiştir. Bu gelişmeleri takiben, Suriye, 30 Kasım 2011 tarihinde Akdeniz için Birlik üyeliğini askıya almıştır."

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
SURİYEYİ ENKEZA ÇEVİREN DAVUTOĞLU VE EKİBİ ULUSLAR ARASI MAHKELMELERDE AĞIR HESABA DÜÇAR OLACAKLAR...8.DUYU HABER VERİYOR....OZYADİN65 BOŞA YORUM YAPMAZ.
kaf dağının tepesine oturmuş hiç inmeye niyetleri yok. sizin suriyeyi mahkum etme gibi bir hakkınız yok. burnunuz o kadar büyük ki önünüzü göremiyorsunuz. siz önce kendiniz insan hakları ihlali yapmayın. suriyeye dışardan cihatçı yığmayın. bırakın suriye halkı kendi karar versin. ama vereceği karar sizi tatmin etmeyecek biliyorsunuz onun için karıştırmaya devam ediyorsunuz.
insanların ölümünde söz sahibi olurken rahat uyuyabilmek nasıl bir vicdanın paydaşıdır
Geri Dön