Türkiye tarihinde rekor tazminat

Trafik kazaları sonucu açılan tazminat davalarındaki hesaplama yöntemi sürücülere adeta "çarpacağın kişiye dikkat et" uyarısı yapıyor.

NTV'nin haberine göre BOTAŞ personeli İsmail Öztürk'ün kullandığı kuruma ait kamyonet 2002 yılında karıştığı bir kazada Ekol Sigorta Ekspertiz Hizmetleri Limited Şirketi ortaklarından Mustafa Nazlıer'in yaralanmasına neden oldu. BOTAŞ aracının tamamen kusurlu bulunduğu kaza sonrası şoför hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Nazlıer, bu kez BOTAŞ aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı. Nazlıer'in, yüzde 25 oranında çalışma gücünü kaybetmiş olduğu tespit edildi. Zararın tespiti için görevlendirilen bilirkişiler, çalıştığı şirketin aynı zamanda yüzde 90 oranında hissedarı olan Nazlıer'in geçirdiği kaza nedeniyle iş yapamadığı ve şirketin zarara uğradığını belirledi. Bilirkişi heyeti, Nazlıer'in 2 milyon 505 bin YTL zararının ortaya çıktığını rapor etti.

4.4 MİLYON FAİZ Görülen davada 18'inci Asliye Hukuk Mahkemesi Yargıcı Kayhan Duran, Nazlıer'e 2 milyon 415 bin YTL maddi, 15 bin YTL 'de manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Yapılan faiz hesabında da geçen süre içerisinde 4 milyon 497 bin YTL faiz oluştuğu ayrıca 54 bin 100 YTL de avukatlık ücretinin ortaya çıkması üzerine tazminat 7 milyon 98 bin YTL olarak gerçekleşti. Kararın ardından Ankara 13'üncü İcra Müdürlüğü tarafından paranın tahsili için BOTAŞ'a icra takibi başlatılırken, BOTAŞ avukatları da kararı temyiz etti. Davayla ilgili son kararı Yargıtay verecek.

ÇOCUĞUN AİLESİNE TAZMİNAT YOKTU

Aynı hesaplama yöntemiyle Diyarbakır'da 2002'de meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 4 yaşındaki Cihat Temiz ile ilgili olarak ise tazminat talebi reddedilmişti. Ailenin kazada hayatını kaybeden çocukları için sigortadan 4 bin 500 YTL tazminat talebinin reddedilmesi üzerine açılan davada, bilirkişiler , Diyadin Temiz'in çocuğun ölümüyle masraftan kurtulduğu için tazminat isteme hakkının ortadan kalktığını, anne Neriman Temiz'e ise destekten mahrum kalma tazminatı olarak 729 YTL ödenmesi gerektiğini belirtmişti. Mahkeme de, bu yönde karar vermişti.

Kaynak: Vatan