HABER

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kuruluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye-Rusya Parlamentolar Ararası Dostluk Grubunun alt oluşumu olan Türk-Rus Toplumsal Forumu tarafından Türkiye’de konuk edilen Rus gazetecilerle bir araya geldi.Rusya-Türkiye ilişkilerini turizm özelinde değerlendiren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, önemli açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye-Rusya Parlamentolar Ararası Dostluk Grubunun alt oluşumu olan Türk-Rus Toplumsal Forumu tarafından Türkiye’de konuk edilen Rus gazetecilerle bir araya geldi.
Rusya-Türkiye ilişkilerini turizm özelinde değerlendiren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ersoy, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulacağını bildiren Bakan Ersoy, Ajansın, dünya genelinde Türkiye’nin tarihinde olmadığı kadar geniş bütçeli bir turizm tanıtımı yapacağını kaydetti.
Turizm Türkiye’de stratejik sektör
Bir Rus gazetecinin ‘Türkiye Devletinin turizmi desteklediğini ve çok yatırım yaptığını biliyoruz, son çalışmalara ilişkin bilgi alabilir miyiz?’ şeklindeki sorusuna Bakan Ersoy, turizm sektörünün 2023 politikaları çerçevesinde turizm Türkiye’de stratejik sektör ilan edildiğini belirterek şöyle devam etti:
“Turizm Türkiye’de stratejik sektör. Tarihinde ilk kez stratejik sektör olarak ilan edildi. Bir dizi yasal düzenleme şu an hızlı bir şekilde Meclis’ten geçirilmeye başlandı. Hala devam ediyor. Türkiye’de turizm yatırımı yapılmasıyla ilgili birçok kolaylık getirildi. Özellikle Türk turizminin yurt dışında tanıtımı için çok daha geniş bütçe oluşturulmasına karar verildi. Bu sebeple de yakın bir tarihte Meclis’e gelecek Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kuruluyor. Bu ajansla birlikte Türkiye tarihinde hiç yapmadığı kadar çok geniş bütçeli bir -dünya genelinde- turizm tanıtımına başlayacak. Türkiye’de turizmin stratejik sektör olduğunu anlamak için bana bakmaları da yeterli, tarihinde ilk kez sektörden gelen bir insan Turizm Bakanı olarak atandı Türkiye’de.”
“Rus güvenlik görevlilerinin Türkiye’ye geliş yasağının kalktığı söyleniyor. Son durum nedir?” yönündeki bir diğer soruya da Bakan Ersoy, “Türkiye açısından böyle bir sorun yoktu. Rus Hükümeti tarafından NATO kapsamında alınmış bir karardı. Yani NATO ülkelerine seyahat yasağı idi, biz de otomatik olarak bu kapsam içindeydik, ama geçen hafta itibarıyla Türkiye bu kapsam dışına çıkarıldı.” yanıtını verdi.
Tarihimizden nadide eserler Kremlin’e gidecek
Japonya’nın 2019 yılını ‘Türk Kültür Yılı’ ilan etmesi sebebiyle Tokyo’da Ulusal Sanat Müzesi’nde açılan ‘Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği Sergisi’, ‘Gezen Sergi’ konseptinde Rusya’ya da gidecek. Tokyo’dan sonra Kyto’ya geçen ve şu anda burada sergilenen sergiye ilişkin olarak Bakan Ersoy Rus gazetecilere bilgi verdi:
“Ayrıca 2020 yılında, önümüzdeki sene bizim bir gezen sergimiz var. Şu anda Japonya’da ve bu sergiyi Moskova’ya kaydırmak istiyoruz. Eylül ayı gibi planlıyoruz, görüşmeler devam ediyor. İki ay süreyle Moskova’da gezen sergi olacak. Ağırlıklı olarak Topkapı Sarayı’nda bulunan eserlerin yer aldığı bir sergi. Kremlin Müzesi’nde sergilenecek muhtemelen. Bunlar çok değerli ve nadir sanat eserleri -unique- ve Sayın Cumhurbaşkanımızın özel izni ile yurt dışına çıkarılabiliyor.”
Türk-Rus Toplumsal Forumu, Rus medyasının genç kalemlerini Türkiye’de ağırlıyor
AK Parti 26. Dönem Milletvekili Ahmet Berat Çonkar’ın Başkanlığını ve emekli büyükelçi Ender Arat’ın Genel Sekreterliğini üstlendiği Türk-Rus Toplumsal Forumu tarafından geçen yıl başlatılan etkinlik, medyada görev yapan 35 yaş altındaki gazetecilerin, karşılıklı ziyaretlerle bu iki ülkeyi, kültürünü, yakın ve uzak tarihini, yaşam biçimini yakından tanıması, siyasetçiler ve bürokratlarla birebir diyalog kurarak kalıcı-akıcı ilişki başlatmaları ve dolayısıyla doğru bilgiye birinci elden ulaşmalarını amaçlıyor.
Organizasyonun ilki Rusya’da yapıldı ve Türk genç gazeteciler geçen yıl Rusya’yı ziyaret etti. Bu yıl ise Rusya’nın önde gelen ajans, televizyon ve gazetelerinden 16 genç temsilci Türkiye’de ağırlanıyor.Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun ev sahipliğinde ülkemizde bulanan Rus gazeteciler, ziyaretlerinin ilk gününde TRT ve Daily Sabah’ı ziyaret etti. Programlarının ikinci günüde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya gelen konuk gazeteciler, ülkelerine dönmeden önce Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Dışişleri Bakanlığını ziyaret edecek.
Üç günlük ziyaret programının ardından Rus gazeteciler ülkelerine dönerek, çalıştıkları medya kuruluşlarında Türkiye ile ilgili haberler paylaşacak.

Geri Dön