HABER

“Türkiye, uluslararası hukuka saygı duymalı”

İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez, Türkiye’nin doğalgaz konusundaki “uyarılarına” ilişkin, “Ülkeler arasındaki ilişkiler uluslararası hukuka dayanır.

LEFKOŞA (ANKA) - Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne resmi ziyarette bulunan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hrsitofyas ile görüşen İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez, Türkiye’nin doğalgaz konusundaki “uyarılarına” ilişkin, “Ülkeler arasındaki ilişkiler uluslararası hukuka dayanır. Tüm ülkeler de buna saygı duymalı” dedi. Perez, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve İsrail arasındaki “işbirliğinin barışçıl olduğunu, askeri güce dayanmadığını” savundu.

İsrail Cumhurbaşkanı Simon Perez, Rum Başkanlık Sarayında Rum lider Dimitris Hrsitofyas’la görüşmesinin ve iki ülke heyetleri arasında imzalanan anlaşmaların ardından bir açıklama yaptı.

-“DOĞALGAZ BASKI AMACIYLA KULLANILMAMALI”-

Simon Perez, doğalgazın bölgenin tüm sakinlerinin çıkarlarına yönelik sıçrama tahtası olması gerektiğini belirterek, “Siyasi çıkarlar için baskı amacıyla kullanılmamalı” dedi.

İki ülke arasındaki ilişkilerde kaydedilen ilerlemeyi “muazzam” olarak nitelendiren Perez, “işbirliğinin barışçıl olduğunu, askeri güce dayanmadığını” savundu.

Türkiye’nin doğalgaz konusundaki uyarılarına ilişkin soru üzerine ise Perez, “Ülkeler arasındaki ilişkiler uluslararası hukuka dayanır. Tüm ülkeler de buna saygı duymalı” ifadelerini kullandı.

-“TÜRKİYE’NİN TEPKİSİ HUKUKUN DIŞINDA”-

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas da, hidrokarbon rezervlerinin iki ülke arasında yeni işbirliği alanları açtığını söyleyerek, “Rezervlerin Kıbrıs ve İsrail halklarının refahı, ayrıca bölgede barışın yerleşmesi için mümkün olan en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini” söyledi.

Hristofyas, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 12’nci parselde sondaja başlamasına ilişkin kararının uluslararası hukuka dayandığını” savundu.

Türkiye’nin tepkisinin kabul edilebilir olmadığını ve uluslararası hukukun dışında olduğunu iddia eden Hristofyas, AB’nin bölgedeki tüm devletlerle ilişkileriyle ilgili iki ülke arasında ortak komite kurulması yönünde Perez tarafından yapılan öneriyi kabul ettiklerini belirtti.

Hristofyas, bu konudaki çalışmaların AB Dönem Başkanlığını devralmadan tamamlanmasını isteyerek, Kıbrıs müzakere süreci hakkında Perez’i bilgilendirdiğini ve Ortadoğu’yla ilgili konularda da görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Perez’in gelişiyle iki ülke arasında endüstriyel araştırma-kalkınma, yenilenebilir enerji kaynakları ve telekomünikasyon alanlarına üç anlaşma, ayrıca arkeoloji alanında bir işbirliği memorandumu imzalandı.(ANKA)

Geri Dön