HABER

''Türkiye, uygar uluslar ailesinin üyesi''

New York (AA) - Ünlü yazar Andrew Mango, "Türkiye'nin bugün hiç kuşkusuz uygar uluslar ailesinin bir üyesi olduğunu ve bunun da Atatürk'ün temel amacının başarıya ulaştığı anlamına geldiğini" söyledi.

Andrew Mango, New York'taki Columbia Üniversitesi'nde, New York Başkonsolosluğu ve üniversitenin Ortadoğu Enstitüsü tarafından düzenlenen toplantıda "Atatürk ve Bugünkü Türkiye" konulu konferans verdi.

Mango konuşmasında, Atatürk'ün doğumunun 125. yıldönümü ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 83. yıldönümüne gelen bugünlerde, Atatürk tarafından kurulan cumhuriyetin ne denli sağlam olduğunun bir kez daha görüldüğünü bildirdi.

Mango, "Bugün 75 milyon Türk vatandaşı, devletin ilk kurulduğu günlerde Türkiye topraklarında yaşayan 12 milyon insandan çok daha uzun ve mukayese bile edilmeyecek düzeyde yüksek standartlarda yaşıyor. Ekonomisi dünya ekonomileri arasında 20. sırada olan gerçek Türkiye, henüz dünyanın en varlıklı ülkeleri arasına katılmadı ama Atatürk'ün temel amacını başardı. Türkiye, bugün hiç kuşkusuz uygar uluslar ailesinin bir üyesi" diye konuştu.

Atatürk'ün, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasının ardından kurduğu ve ulus-devlet modeline dayanan cumhuriyetin o dönemlerde kurulan diğer devletlerle karşılaştırıldığında çok daha sağlam ve istikrarlı kaldığının altını çizen Mango, Türkiye Cumhuriyeti'nin, uluslararası toplum arasında hem sorun çıkarmayan hem de diğer devletler tarafından çıkarılan sorunların çözümünde yardımcı rol oynayan bir konumda olduğunu anlattı.

Barış içinde yaşayan Türk toplumunun bilgiye de ulaştığını belirten Mango, bu bilginin de zorunlu olarak laik özellik taşıdığını, Atatürk'ün kurduğu çağdaş devletin de dini olmadığını, ama devletin yurttaşlarının dinleri olduğunu söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön