"Türkiye ve KKTC sorunun çözülmesini arzu etmektedir"

Ankara AA - Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türkiye ve KKTC'nin bir önce Ada'da yaşanan sorunun çözülmesini arzu etiğini belirterek, "Orada iki ayrı devlet, iki ayrı toplum, iki ayrı demokrasi, iki ayrı eşit halk var. Türkiye'nin garantileri var" dedi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ele alınan konulara ilişkin bilgi veren Çiçek, açıklanan milli gelir rakamlarıyla ilgili TÜİK yetkililerinin toplantıda sunuş yaptığını belirterek, "Neden bu dönemde böyle hesaplama yapmak ve bunları açıklamak durumu hasıl olmuştur? Bu, Türkiye'nin geldiği yeni durumun yeni kriterlere göre tespitinden ibarettir" değerlendirmesinde bulundu.

Her ülkenin, belli aralıklarla ülkesiyle ilgili tahminlerinde, zaman zaman güncellemeler, değişikler yaptığını anlatan Bakan Çiçek, "bu, bir çok bakımdan önem arz ediyor. Planlamalar açısından önem arz ediyor, Türkiye'nin dış değerlendirmeleri açısından önem arz ediyor. Çünkü bütün ekonomik, siyasi ve başkaca değerlendirmeler bu rakamlara dayalı olarak yapıldığı için dolayısıyla aradan geçen zaman içinde hangi konularda farklılıklar olmuştur ve bunun ekonomiye yansıması nelerdir, bunlar
ister istemez bu güncellemeyi gerekli kılmaktadır. Türkiye bir çok konuda AB ile uyumda paralelliği sağlamak üzere mevzuatında değişiklik yaptı. Her alanda AB'ye uyum söz konusu olacaksa, bu milli gelir hesaplarıyla ilgili olarak kullanılacak ölçekler, kriterler açısından da lazım" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İzmir'e hafta sonundaki ziyaretinde gündeme gelen serbest bölgeler konusunun da toplantıda ele alındığını belirten Bakan Çiçek, bununla ilgili bir kısım soruların çözümüne yönelik adım atılacağını kaydetti.

Bakan Çiçek, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretlerin de Bakanlar Kurulu toplantısında ele alındığını bildirdi.

Güney Kıbrıs'taki seçimlerden sonra 2008 yılında Kıbrıs konusunun yeniden gündeme geleceğinin uluslararası toplumun beklentisi olduğunu anlatan Bakan Çiçek, Talat'ın ziyaretinde, bu konuda gelinen noktanın en üst seviyede değerlendirildiğini bildirdi.

Irak Devlet Başkanı Talabani'nin beraberinde 5 bakan ile Türkiye'ye geldiğini hatırlatan Bakan Çiçek, "Tabii Irak bizim komşumuz ama epey sorunlu bir komşumuz. Bu sorunların da Türkiye'ye olumsuz yansımaları var. Tabiatıyla Irak ile ilgili sorunlarımızın başında terör meselesi gelmektedir. Bu nedenle bu görüşmelerde terör konusu kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Bunun ortadan kaldırılması için bir mutabakata varılmıştır. Bu alanda somut işbirliği yönündeki iki taraf iradesini ortaya koymuştur. Ama onun ötesinde Irak'ın bu sene içindeki yatırıma ayırdığı para 25 milyar dolardır. Yani Türkiye'deki yatırım bütçesinin iki katından daha fazladır. Türkiye'nin, ekonomik ilişkileri geliştirmek, orada yatırım yapmak, ticaretimizi artırmak ve kalıcı işbirliğini bu manada sağlayabilmek için her seviyede çok kapsamlı görüşmeler yapılmıştır. Varılan mutabakatlar itibariyle şunu söylemek mümkündür ki ülke iki arasında kapsamlı, derin ve yeni bir işbirliğinin başlatılması açısından önemli ve faydalı bir ziyaret olmuştur" diye konuştu.