HABER

"Türkiye'de döviz sıktıntısı olmaz"

"Türkiye'de döviz sıktıntısı olmaz"

İSTANBUL (İHA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, son dönemde piyasalarda yaşanan çalkantının, TİM'in Merkez Bankası'nın politikalarına yönelik şikayetlerini haklı çıkardığını söyledi.

Oğuz Satıcı, İhlas Haber Ajansı'na (İHA) yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın daha proaktif davranması gerektiğini söyledi. Merkez Bankası'nın dışarıdan gelen havaya ya da dalgalanmalara göre değil Türkiye'nin kendi içerisinde, Türk insanının yarattığı güç, istikrar ve pozisyona göre tavır alması gerektiğine daha önceden de işaret ettiklerini hatırlatan Satıcı, "Türkiye'nin sıcak paraya tek başına mahkum edilmemesi gerektiğini söylüyorduk. Ortaya çıkan bu durum, söylediklerimizin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Bakın, dünyanın bir ucundaki bir çalkantı gelip Türkiye'deki piyasaları etkileyebiliyor. Merkez Bankası'nın da bu olası varsayımlara karşı daha önceden hazırlanmış proaktif yaklaşımlarla cevap vermesi gerekiyor. Özellikle faiz indirimi konusunda kendisini çokça uyarmıştık. Şartlar, ortam müsait olduğu anda faiz indirimlerini yapabilmiş olsaydı belki bugün yaşanan şartlar içerisinde küçük bir faiz artırımıyla piyasalara tekrar bir mesaj da verilebilirdi" dedi.

Son dönemlerde piyasada yaşanan hareketliğe Merkez Bankası tarafından bir müdahale beklemediklerini de ifade eden Oğuz Satıcı, şunları söyledi:

"Merkez Bankası'nın bir müdahale yapabileceği şartlar elinde mevcut değil. Zaten bütün elindeki şartları oynamış ve köşesine çekilmiş, sadece bekliyordu. Bu noktadan sonra bekleyecek, ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Türkiye'nin bu sıcak paraya artık eskisi kadar ihtiyacı yok. Türkiye'nin kendi içerisindeki dinamikleri kendi piyasalarını ayakta tutabilecek güce sahip, hatta bu senaryo doğru oluşturulursa Türkiye'nin potansiyelleri hem Amerika'daki hem Avrupa'daki piyasaları dahi destekleyebilecek güce sahip.

Merkez Bankası'ndaki analistlerin şartları doğru okuyup, sadece dışarıdan Türkiye'ye değil, artık Türkiye'den de birtakım senaryoları dışarıya satmaları gerekiyor. Burada da ihracata ihtiyacımız var. Türkiye'nin potansiyellerini dış piyasalara doğru pazarlamalıyız. Türkiye sadece faizle hareket eden, yüksek faiz veren bir faiz cenneti değil, aynı zamanda birçok yatırım için potansiyel ülke olarak ortaya konmalı. Geçtiğimiz 6 ay içerisinde yapılan özelleştirmelere uluslararası piyasaların, sermayenin koymuş olduğu tavır, yapmış olduğu girişim çok önemli. Bizim bunları uluslararası piyasalarda küresel oyunculara çok daha iyi anlatmamız lazım ve arkada da çok daha büyük potansiyellerin uluslararası piyasaları beklediğini anlatabilmemiz lazım."

"TÜRKİYE'NİN HİÇBİR ZAMAN DÖVİZ SIKINTISI OLMAZ"

Piyasalardaki son durum hakkında "Panik yapmaya gerek yok" diyen Satıcı, "Türkiye üretiyor, ihraç ediyor. Yüz milyar dolarlık hedefini tutturacak. Türkiye'nin üreticileri, ihracatçıları olduğu sürece hiçbir zaman döviz sıkıntısı olmaz. Döviz sıkıntısı olmayınca da herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Bu konuda kamuoyu da vatandaş da rahat olsun" diye konuştu.
Türkiye genelinde yaşanan kuraklığın ihracat üzerindeki olası etkileri üzerine bir soru üzerine Satıcı, TİM olarak küresel ısınmanın Türkiye'deki sektörlere neler getireceği konusunda çalışmalar yaptıklarını belirtti. Ticaretin iklim değişikliğinden etkileneceğini ifade eden Satıcı, "Pazarlarımızda iklim değişiyor, kendi iç pazarımızda şartlar değişiyor. Buna göre de piyasalar kendini adapte etmeye çalışıyor" şeklinde konuştu.

Türk Hava Yolları'nda yaşanan grev krizinde tarafların pazartesi günü tekrar görüşeceklerinin hatırlatılması üzerine Oğuz Satıcı, "Ben buradan mutlaka bir anlaşma çıkacağı kanaatindeyim. Daha önce de ifade ettik, THY Türkiye'nin uluslararası piyasalarla dış dünyayla ana bağlantısı. Bu kanalın herhangi bir kesintiye uğraması mümkün değil, böyle bir şeyi düşünmek dahi istemiyoruz" dedi.

Böyle bir olaya her şartta müdahil olacaklarını belirten Satıcı, "THY çalışanları çok büyük bir sorumluluk taşıyorlar. Bu mesele sadece 10-12 bin THY çalışanını değil, 70 milyonluk ülkeyi ilgilendiriyor" diye konuştu.

Sendikal yaşama destek verdiklerini ifade eden Satıcı, "Fakat söz konusu durum, ülkenin tamamını ilgilendiren bir sorun haline döndüğünde bu konudaki tavrın çok daha farklı geliştirebileceğini ifade ediyoruz. THY çalışanları da bu stresten kurtulmalı ki, hepimiz yolumuza devam edelim" dedi.

Oğuz Satıcı, Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise şunları söyledi:

"Sayın Abdullah Gül Türkiye'de başbakanlık yapmış, Dışişleri Bakanlığı yapmış, Türkiye'yi temsil etmek konusunda önemli görevlerde bulunmuş bir insan. Cumhurbaşkanlığı görevini de layıkıyla yapabilecek özelliklere sahip. Bu açıdan, Meclis'in Abdullah Gül üzerinde alacağı kararın da yanlış olmayacağını düşünüyoruz. Kendisinin Anayasa'nın kurum ve kuruluşlarına, laik demokratik cumhuriyete bağlı, adil tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağından da hiçbir şüphemiz yok."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler