HABER

Türkiye'de fastfood tehlikesi

Kardiyoloji Uzmanı Doktor Mustafa Erkul, Türkiye'de hamburger ve kola ile tanışma yaşının 1'e indiğini ve bu çocukların 20 yıl sonra kalp hastası olacaklarını söyledi.

Erkul, fastfood ürünlerinin çocuklar için büyük tehlike olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de hamburger ve kola ile tanışma yaşı 1'e indi. 13-24 aylık 4 çocuktan biri kola içerken, 24-36 ay arasında bu oran yüzde 41'e çıkıyor. Anneler çocuklarını sürekli olarak 'koşma, soğuk su içme, hasta olursun' diye uyarıyorlar. Ama asıl tehlikeyi göz ardı ediyorlar. Şimdi çocukların fastfoodla beslenmesine izin veren anneler, 20 yıl sonra onların başta kalp hastalıkları olmak üzere obezite, diyabet gibi hastalıklara yakalanmalarına sebep olacaklar" dedi.

Fastfood kültüründen uzaklaşılması gerektiğini belirten Erkul, "Fastfood ürünlerin lezzeti iç yağından geliyor. Bir hamburgerde bulunan iç yağı oranı yüzde 60. O iç yağının verdiği lezzetin tadı gizli bir alışkanlık yapıyor. Sigara gibi. Çocuk bir tane hamburger yerse, ondan sonra hep hamburger istiyor. Çünkü ciddi bağımlılık yapan bir beslenme şekli. Ayrıca ucuz, kolay ulaşılabilir, her an temin edilebilir. Annelerin de kolayına geliyor, sabah kahvaltı hazırlamaktansa cebine para koyuyor hamburger aldırıyor. Çocuk, öğlen okulda çıkan servis yemeği yerine hamburger almayı tercih ediyor. Fastfood kültüründen uzaklaşmalı, kendi ev yemeklerimize dönmeliyiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön