HABER

"Türkiye'de Kürt sorunu yok"

MOSKOVA (İHA) - Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarını sürdüren AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kürt kökenli bir işçi arasında ilginç diyalog yaşandı. Erdoğan, Türkiye'deki Kürt sorununun halledilmesi gerektiğini söyleyen bir işçiye, "Türkiye'de Kürt sorunu yok" diye karşılık verdi.

AK Parti lideri Erdoğan, Moskova'daki temasları çerçevesinde Türk Ticaret Merkezi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Erdoğan'ın buradaki ziyareti sırasında Kürk kökenli olduğunu söyleyen ve isminin Zülfikar Baran olduğu öğrenilen bir işçi, Kürtlerin durumunu gündeme getirerek Erdoğan'dan sorunun çözümünü istedi.

Erdoğan ile Zülfikar Baran arasındaki diyalog şöyle gelişti:

Baran: "Kürt sorununu halletmeniz lazım, Kürtler tarihin en eski halklarından biridir."
Erdoğan: "Ben biliyorum. Siirt'ten evliyim."
Baran: "Doğrudur, ben de evli değilim ama evlenmek istiyorum. Kürtlerin 10 bin yıllık tarihi var."
Erdoğan: "Ne kadar var?"
Baran: "10 bin yıl bildiğim tarih. Türklerle beraber yaşamış."
Erdoğan: "10 bin yılı nereden öğrendin?"
Baran: "Tabi, araştırınca Türklerle beraber 10 bin yıllık tarihi var. Sorunun çözülmesini, bu acıların sona ermesini istiyoruz."
Erdoğan: "Sorun var diye inanmayacaksın. Yok diye inanacaksın. Sorun var diye inanırsan sorun olur. Yok dersen sorun ortadan kalkar. Biz diyoruz ki sorun yok."
Baran: "Böyle düşünürseniz tek başına iktidara geldiğiniz gibi gidersiniz de. Çalışan bir insanım ama siyasete baktığımda Ecevit ve diğerleri de iş başına geldiler. Böyle de gittiler. Siz sorunları görmezden gelirseniz, aynı şey size de olur."
Erdoğan: "Sen ne diyorsun? Sen sorun var deyip ön kabul ile yaklaşıyorsun. Böyle yaklaşırsan sorunun içindesin demektir. 'Yok böyle bir sorun' demelisin. 'Olmasını da istemiyorum' demelisin. Bak Siirt'ten evliyim, huzurluyum diyorum. Olaya böyle yaklaştığın zaman bir problem olmaz. Türkiye'deki bölgeler ve insanlar arasında herhangi bir ayırım yapmazsan kardeşçe el ele bir ve beraberiz dersen problem olur mu?"
Baran: "Bunu pratikte biliyorum da Türk arkadaşlarla burada birlikte çalışıyoruz."
Erdoğan: "Hepimiz Türkiyeliyiz."
Baran: "Türkiye için canımızı veririz."
Erdoğan: "Haa o kadar. Ben Kürdüm diyeceksin, Türk de 'ben Türk'üm diyecek.' Nasıl olsa fark etmiyor. Ama biz de kardeşiz diyeceksin. Ben seni Allah için seviyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön