'Türkiye'de Kürtlerle barış süreci tehlikede'

Financial Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi protestoları sonrasında dikkatinin dağılmasının Kürtlerle barış sürecini tehlikeye soktuğunu yazıyor.

'Türkiye'de Kürtlerle barış süreci tehlikede'

Daniel Dombey imzalı yazıda, Erdoğan'ın Kürtlerin siyasi ve ana dillerini kullanmalarına ilişkin haklarını genişletebilecek bir reform paketi için bakanlarına ve partisine danıştığı belirtilerek şöyle deniyor:

"Fakat bazı uzmanlar, Haziran protestolarının bastırılmasından sonra Erdoğan'ın Kürtlere haklar tanımakta daha az istekli olacağını söylüyor. Böyle bir anlaşmanın stratejik önemi açık. Türkiye'de binlerce kişinin öldüğü bir sorunun çözümünün yanı sıra, barış, petrol zengini Kuzey Iraklı Kürtlerle daha iyi ilişkilerin yolunu açabilir ve Ankara'nın Kuzey Suriye'deki PKK oluşumuyla ilgili kaygılarını azaltır."

"Ama hâlihazırda birçok Kürt, PKK kadrolarının genişlemekte olduğunu belirtiyor. Giderek yabancılaşan genç Kürt kuşağının ortaya çıkmasıyla, Erdoğan, barış sağlama fırsatına sahip son Türk lider olabilir. Güneydoğu'da, hangi sebeple olursa olsun, barış sürecinin önünün tıkandığı kaygısı hakim."

"Bazen güvenlik güçleri mensupları bile, Erdoğan'ın sorunu gerçekten çözmek mi istediğini, yoksa seçimlerden önce zaman kazanmaya mı çalıştığını sorguluyor."

Daniel Dombey, Çukurca'da konuştuğu köy korucusu Nabi'nin "Türkiye hiçbir adım atmadı. PKK çekildi, çatışmayı durdurdu ama Türkiye hala zaman kazanmaya çalışıyor." şeklindeki sözlerini aktarıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 80 yorum
akşam baktım başbakan ağlıyordu timsah gözyaşları tabiki aglıyacak kendileri için ağlıyorlar.........................
Akşam aynanın karşısına geç ağlama numarası yapabiliyormusun bak bakalım....
SENİN GİBİ CAHİLLER DENDE BÖYLE YORUM BEKLENİR..PİYON
malsın ..
Peki sen kimlerdensin kafir seni..
senin gbi vicdanı olmayanlar o gözyaşlarını bilemezler dostum
Bu millete olmayacak duaya dayatmayla ve üstelik it oğlu it apoyla birlikte " amin " dedirtenler utansın.
MADEM SİZ BİLİYORDUNUZ BUNCA YIL NİYE BAŞKA METODLAR DENEMEDİNİZ
köy korucusu, çoban, sıradan birinin lafını taşımış oraya hemde Financial Times gazetesi, yuh artık karaktersizlik
o beğenmediğin köy korucusu çoban, orada olan biteni benden senden daha fazla biliyor
ortada zaten uzun vadeli gerçekten barışa götürecek bir plan olmadığını düşünüyorum. Çözümün sadece adı var içeriği yok bence. bu nedenle ülkenin içinde ve çevresinde olan her değişiklik ve ya provokasyonda ne yapacağını şaşırıyorlar.
Gezi olayları değil, Bölgedeki gelişmeler, Suriye'de yaşanan ve hesaplarına katmadıkları gelişmeler kafalarını karıştırdı. Zaten uzun vadeli planları, stratejileri olsaydı bunlar olmazdı. Erdoğan sadece günü yaşıyor, gerek çözüm süreci denilen konuda, gerekse dış politikada doğru dürüst planları olsa bu hale gelmez. Şimdi çaresizlikten TV'lerde ağlayıp, sızlıyor.
O yüzden o kadar projelere imza atiyor 2023yilina kadar neler yapilacak önce arastir sonra yaz. Celiskiye düstügünü yazini oku farkedersin.
yanılıyorsun, hem de çoook yanılıyorsun. at gözlüklerini çıkarırsan bunu sen de anlar ve hak verirsin ama çıkarmadıkça imkansız.
Çoban diyorsun kardeşim işte koyun değilmiş bak...
Sn Başbakan bi şehidimize veya reyhanlıda ölen 200 kişide bi gözyaşınızı göremedik..sizin vatandaşınız kim?Artık size inanmak zor..
EKONOMİST- TIMES- ABD- İNGİLTERE -ALMANYA- İSRAİL-KASAP SİSİ-KİMYASAL ESAD- CHP-MHP HEPSİDE AYNI SAFTA TÜM SİLAHLARINI ÇEKMİŞLER SAVAŞIYORLAR. KİMİNLE TC. BAŞBAKANI VE TC. HÜKÜMETİYLE. SLOGANLARI NE 3. KÖPRÜ İHALESİ DURDURULSUN. 3. HAVALİMANI İHALESİ İPTAL EDİLSİN, NÜKLEER SANTRALLER İPTAL EDİLSİN, TÜRKİYE ÇEVRESİNDE OLAN OLAYLARA ESKİDEN OLDUĞU GİBİ SESİNİ ÇIKARTMASIN. GEREKÇELERİ NE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJELERİ ÇEVREYİ KİRLETİYORMUŞ. AVRUPADA VE ABD DE KİRLETMİYOR NEDENSE TÜRKİYEDE KİRLETİYOR. NEYMİŞ ESAD VE SİSİ DEMOKRATİK YOLLARLA YÖNETİYORMUŞ. GERİCİ DEĞİLLERMİŞ.????
gerici mursiydi,yoksa devirmezlerdi,adam şeriat yanlısıydı ,ilericimiydi,hala konuşup durmayın,aptal yok karşınızda,gericiler ordususunuz.
deniz gezmiş filistinin kurtuluşu için savaştı. sisi filistinin tünellerini kapattı filistini açlığa mahkum etti.. malesef türkiyedeki solcularda sisinin tarafımı tutuyorlar. deniz gezmiş bu solcuları görse suratın tükürürdü.
ya sayın başbakanım ben o zamanda yazmıştım siz böyle bir terçhi bu zihniyetle yapmanız baltayı taşa degil çeliğe vurdunuz.bak bende bir kürdüm ama asla kürtçü olmadım.bu işin başa gitmyecegi başatan belliydi.yüce ALLAH yardımcın olsun bu israil uşaklarıyla bu sürec zor bitter.
Bir işi de becer. Akşam elektrikler kesildi daha iyi bir bahane olurdu.
Bu yabancı ajanslar ve gazeteler bütün olumsuz analizleri nedense Türkiye için yapıyor çok ilginç doğrusu. Mısır ve Suriye nin durumuna düşüremediler birtürlü o yüzden analizle tatmin oluyor ahmaklar.
SANKİ KÜRTLER BAŞKA BİR HALKMIŞ GİBİ HAVA YARATMIŞ KARIŞTIRACAK BURASI KALDI AMERİKANIN
E Canım siz ABD nin bizi sevdiğinimi sanıyorsunuz .Zaten bizi karıştıran bu hallere düşüren yıllardır onlar.Bizmkiler de Beyaz Saray da kabul edildimi Amerikan Başkanına EMMİOĞLU demeye başlıyorlar.Adamlar bizim her yerimizi işgal ettiler.Arap sermayesi ABD tarafından kasten sokuldu Türkiyeye.Arap nereye yatırım yapacağını bilmiyormu ?Hepsi ABD ile yatakta.Şimdi Arap ''parayı Torbaya doldurun,ben gidiyorum '' derse seyreyle gümbürtüyü.
GÜNAYDIN TÜRKİYE KARDEŞİM BU TAYYİP KİMSEYLE ÇIKARI OLMADAN ANLAŞMAZ İLK ETAPTA KÜRT VEKİLLERİ YANINA ALIP CUMHURBAŞKANI OLUP PACAYI YIRTARIM DÜŞÜNCESİ VARDI ,CUMHURBAŞKANLIK YATIMI YATTI ,BAŞKANLIK SİSTEMİNİ GETİRMEK İÇİN APO DAHİL TÜM GÜNEYDOĞUYU KÜRTLERE VERECEKTİ ÖZERK OLACAKTI EYALET OLACAKTI BU VATAN HAİNLİĞİNE KADAR GİDECEK SONUÇLAR DAHİ VAR. BUDA YATTI MI YATTI UZATMALARI OYNUYOR .. ZATEN KISA SÜRE SONRA İNANILMAZ BİR İÇ SAVAŞ ÇIKACAK TÜRKİYEDE TAYYİP USTADA BUNU İSTİYOR ABD DE MALİKANESİ HAZIR
Ne barışı ya? Adamlar istediklerini aldıktan sonra , sana oy da vermeyecekler artık.Senin asıl endişen OY KAYBETMEK.
A.K.P.DEN BAŞKASI ZATEN HİÇ İNANMADI SÖZDE BARIŞA P.K.K.LILARA . KENDİLERİNİ TOPLAMAK İÇİN FIRSAT SAĞLAMIŞ OLDU A.K.P. ŞEYTANLA HİÇ PAZARLIK YAPILIRMI???
Gerçek bir barış sürecinin başladığına inanmıyorum. Barış yanlıs olan neden silah bırakmaz? Ülkemizi terkettiğ söylenen örgüt militanları madem barış istiyorlar neden silah bırakıp gitmiyorlar?Başlamayan bir oluşumun tehlikeye düşmesi de olası değil.
Öyle bir süreç olduğunu hiç düşünmedik , kendiniz söyletip kendiniz inanıyorsunuz. Şimdi elinizde patlayınca , bahane bulmaya çalışıyorsunuz. Yazık size!
Beceremediniz , şimdi de tehlikede mi diyorsunuz? Sizin hangi sözünüze inanacağız biz?
yazıyı okuyun http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/ergundiler/2013/08/23/oyunbozan
the times bi zahmet bi yazı daha yazsın türk kürt oyununu biz yarattık bugünde canımız istediği gibi yön veriyoruz desin bu işin pisliği biziz desin dünya kamoyuda öğrensin
Bence sizin iktidarınız daha çok tehlikede
tebrikler iyibir tespit
neresi iyi tespit. bu memlekette makarnacılar olduktan sonra bu adamlar tayyip ölene kadar oylarını alır ne yazık ki
TÜRKİYEDE HİÇ BİR KÜRDÜNDE HİÇBİR TÜRKÜNDE HAKKI GASP EDİLMEYECEK,,,,HİÇ BİR İNSANIN HAKKI HUKUKU GASP EDİLMEYECEK....BİZ SAĞIZ ELHAMDULİLLEH......HAYATTAYIZ....ÜLKEMİZİ EN İNCE MERCEKLE İZLİYORUZ....İMZA OZAYDİN65
Ben Türkiyenin bir vatandaşı olarak-Türkiyedeki Kürt sorununu bilen ve içinde yaşıyan biri olarak-gazetenin açıklamasını doğru ve yerinde olduğunu biliyorum.Irkçı,inkarci,din istismarci zihniyetlilerden çözüm olmamiştır olmasıda mümkün değildir.Türkiyede çözüm ne ırkçı inkarci kemalistlerle nede dini kulanan ırkçı ve inkarci zavalılarlada olur.Zaten bugün bu ülkede bir savaş varsa bu ırkçı-inkarci tekçi-,Türklük ırkçılığını yapan ve bunu devlet eliyle insanlara dayatan zihniyeten dolayı meydana gelmiştır.AKP barışı istemiyor tek amacı seçime kadar bir süredir.Amma artık kandıracak Kürtler yok
iş kürtlerin demokratik halarına gelince hepsi birer faşist olup çıkar.
barış süreci diye birşey yok bahsedilen süreç git güçlen toparlan palazlan organize ol öyle gel süreci
Bu akp denen parti,Türkiyeyi Kürtlere ve pkk ya peşkeş çekiyor,bu şeçimlerde hiç bir Türk bu apk ye oy vermez...birde illerin adını kürtçe yapacakmış bunun hesabınıda bu partiye ilerde sorarlar ve ileride yeniden güneydoğuda Türk eğemenliği yeniden kurulacak...!
Akp ye oy vermeyecekler diye çok mu üzülüyorsun.Madem öyle sus otur sesini çıkarma da kaybetsin.Ama bence bu dediğine kendin de inanmıyorsun.Türk egemenliğiymiş.Deden orta asyadan mı gelmiş.Zırvalayıp duruyorsunuz.Yorumlarınızı okuyanları da kendiniz gibi cahil zannediyorsunuz.
sayın başbakan recep tayyip erdoğan ya oyuna geliyorsun yada ortadoğudan sorumlu eş başkanlık görevini yapıyorsun ABD HEM SİZİ HEMDE tüm ortadoğuyu yönetiyor iran hariç iran rusyaya dayamış sırtını bizi kurda kuşa yem etme diyerek defalarca yazdım suriye bizi içine çeker yer bitirir diye sen şimdide mışıra karışıyorsun ETME sayın başbakan etme böyle cahillikler bak dolar 2.000 lirayı geçti ekonomi iyi yönetemedin CARİ AÇIKIĞIM NERDEYSE 100 MİLYAR DOLAR OLUYOR ŞİMDİ DİKLEŞMENİN SIRASIMI BATACAĞIZ BİR KERE DAHA
BU AÇILIM OLMAYACAK. OLMASIN DA ZATEN. BİR BAŞBAKAN VATANDAŞLARINI ÖTEKİLEŞTİRMEK İÇİN BU KADAR ÇABA HARCAR MI? KİMİN NE EKSİĞİ VAR, NE ENGELİ VAR? ÜLKEDEKİ BÜTÜN VATANDAŞLAR EŞİT ZATEN. BİZE DEMOKRASİ DERSİ VERMEYE KALKAN HANGİ AVRUPA ÜLKESİ VEYA ABD'DE BİZDEKİ KADAR DEMOKRASİ VAR? 30.000 KİŞİNİN KATİLİ BİLE ÜLKEDE İSTEDİĞİNİ YAPABİLİYORKEN.
Tayyip bey bir çıkıp anlatsan bu barışı....Ben hiçbir şey bilmiyorum...Sanırım A KE PE de de senden başka bilen yok....Ne barışı bu....Barış dediğin yoksa Türkiye Cumhuriyeti ni yıkma barışı mı?.....
kürtlerle düşmanmıydıkta ana dilimiz neyse kim olursan ol ne olursan ol başka 2 ci dil getiremzsin yasal olarak TC türkçe dil konuşulur ana dili budur tayip bey dostluklarımızı kürtlerle düşmanlıga dogru götüren sensin TC bölmeye parçalamaya ugraşan sensin bizim kürt lerle bir sorunuz yoktuda olmamıştıda senin sayende eminiyimki iç savaş başlatmaya fitili yakmaya devam ediyorsun buda uşaklık yaptıgın ABD işine geliyor seninde Türklere karşı bir allerjin var senin Allah vatanımızı milletimizi korur inşllhh. senide Allah islah eder..
çok haklısın tbrkler gözlemlerin için.
Sag sol akp ye gol atacaklar az kaldi vay adam dun agliyor timsah goz yaslarini sevsinler tayipcim sen cemati topla bir sahi saha yap bir kutuda kibrit al derdine yan .sana tayip gunluk beddua ediyorum allah yiyiken yikilasin boynun altinda kala tayip kac yeriiii tayip :))))
tarih boyunca bir beylik bile kuramayanlar devlet kurma hayali peşinde. Sonları feci olacak. hele bir denesinler
AMERİKA İSRAİL BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİNİ YAPIYORLAR BİZ MÜSLÜMANLAR KENDİ KENDİMİZİ KANDIRSAK ARKAMIZDAN VURSAK AMERİKA VATANIMIZI İSRAİL NAMUSUMUZU KİRLETİR YA YETER ARKADAŞIM ACIN FARLARINIZI GÖRÜN KARANLIĞI BİRAZ AKILLI OLUN OYUNA GELMEYİN VALLAHİ DİYECEK BİR ŞEY BULAMIYORUM TÜRKİYE 'YE ALLAH YARDIM ETSİN İSRAİL AMERİKA PKK MISIR SURİYE BİLMİYORUM NE VAR TÜRK KÜRT KARDEŞTİR ALLAH MUHAFAZA İLA BİR ACIMI KANMI AKMASI LAZIM BİRLİK BERABERLİĞİMİZ GÖSTERMEK İÇİN ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN KARDEŞLERİM ÜSTÜNLÜK TAKVADADIR.......
heda tüm islam ülkelerine verdiğiniz ateşi sırada TÜRKİYE .onuda kürt türk olarak başlatın. ey insanlar bu ülke hepimizin. gelin birlik olalım kaldıralım bu kürdü türkü fitnesini. hiçmi ders almaz hiçmi vicdanınız sızlamaz. görmüyormusunuz arakandan mısıra suriyeden lübnana. herkün yüzlerce insan yüzler bebeler ölüyor. şöyle bir düşünüz bu fitneyle ülke ohale geldi. hergün bombalar silahlar. ölende biz öldürende biz. ben nasıl komşumun akrabamın canına kıyarım diye. onun çucuklarınında. bu ölen bebeler seninde olabilir benimde kimse uzaya çıkmıyacak edirnesinden hakkarisine aynı ateş yakacak.
pkk nın çekildiği filan yok bu bir uydurma pkk tam tersini açılımı bi zaaf bilip güçlendi yani hükümeti aldattı tecrübeli politikacılar bu oyuna asla gelmezdi
Araplarla problemimiz var ağlarsam düzelir Kürtlerle sorunlarımız Var ödün verirsem düzelir Türkleri hepten silecez bütün problemler bitecek Ekonomimiz İyi allaha şükür dolar 2. tl de oldu... Oh ne alaa. başbakan herşeyi tozpembe gösteriyor bütün embesiller inanıyor. neden çünki at gözlüğü böyle birşey. Neden çünki Dinine ve Allaha en bağlı insan o şeriatin kestiğiparmak acımaz diyenlerden zarar gelmez zihniyeti.
Neredeyse bin yıl dünyada hüküm süren Selçuklu'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar sürekli özgür devlet olarak yaşamış, çağ açıp çağ kapatmış, süper güç konumunda defalarca ulaşmış, korkudan çinlilere 6.000km uzunluğunda set inşaat ettirmiş bu milleti k.ıçı b.klu pkk ile mi tehdit ediyor sunuz şimdi yani? Akıl sağlığınız yerinde mi? Devlet olarak şuanda yer yer güçsüz veya aciz olabiliriz, ama bu büyük halkın her bir ferdi bir vatan kurtaracak asilliğe ve kudrete sahiptir!
BÖYLE BİR ŞEY OLMADIĞINI KENDİLERİDE BİLİYOR SIRF ORTALIĞI BULANDIRMAK İÇİN BÖYLE DİYORLAR KURNAZ İNGİLİZ
Ne kadar fitnelik çıkarıcı bir yazı,Zaten çok fazla hain var onlara hemen malzeme çıkar bundan artık..
AYNEN OYLE FİTNECİLİK BU RESMEN YANİ BU İNNSANLAR FİTNE KOPSA ALLAH GOSTERMSESİN BUN LARIN ELİNE NE GEÇECEK SOYLEYİN NE GEÇECEK HELBET ALLAH BUNUN HESABINI SORAR BUNLARA NE GUZEL KARDEŞ KARDEŞ YAŞIYORUZ BU ULKEDE HEPİMİZE YETER FİTNE ÇIKARANLARIN ALLAH IN KAHHAR ADIYLAYLA KAHROLSUNLAR
Kürtlerle derdimiz yok beyefendi, derdimiz pkk ile.
kendisi milletti yediden yetmişe aglattı.ne ahlar aldı.daha çooook aglayacak.
hak hukuk ezilmişlik ayağı ile bölmenin yolları.çerkez laz kürt alevi sünni zaza falan derken bölme oyunları.TÜRK MİLLETİ KÖKENİ MEZHEBİ NE OLURSA OLSUN OYUNA GELMEZ BİRBERABERDİR.KAUS KARGAŞA DIŞ GÜÇLERİN SÖMÜRGESİNE İSTEDİĞİ DÜZENİN KURULMASINA YARAR.TÜRK MİLLETİ KERİZ DEĞİL.İSTEDİĞİ PARTİYEDE OYUNU VERİR.AMA OYUNA GELMEZ.ELEŞTİRİR KIZAR AMA ASLA KARIŞTIRMAZ ÜLKESİNİ.
Diğer Haberler