HABER

Türkiye'de nüfusun kaçı Türk kaçı Kürt?

Konsensus, 32 bin 482 kişiye “Kendinizi ait hissettiğiniz etnik köken hangisidir?” diye sordu.

Türkiye'de nüfusun kaçı Türk kaçı Kürt?
Konsensus’un Habertürk için yaptığı “Türkiye Gündemi, Aralık 2011-2012’ye Girerken Türkiye Görünümü” başlıklı araştırmanın üçüncü ve son bölümünde Kasım 2009-Aralık 2011 tarihleri arasında yapılan 17 anketten derlenen çarpıcı sonuçlar yer alıyor.
Konsensus, bu tarihler arasında 32 bin 482 kişiye “Kendinizi ait hissettiğiniz etnik köken hangisidir?” diye sordu. Bu soruya 392 kişi yanıt vermezken, 32 bin 90 kişi kendisini ait hissettiği etnik kökeni açıkladı. Etnik köken oranlaması yapılırken Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2010’da Türkiye nüfusu olarak açıklanan 73 milyon 722 bin 988 rakamı temel alındı. Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’de “Türk’üm’’ diyenlerin sayısı 57 milyon 89 bin 942 kişi. “Kürt’üm” diyenlerin sayısı ise 8 milyon 693 bin 293. Üçüncü sırada da Lazlar yer alıyor. Araştırmaya göre Türkiye’deki Lazların sayısı 1 milyon 656 bin 412 kişi.
**İstanbul’un yüzde 82’si Türk**
İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, Diyarbakır’da ve diğer şehirlerde etnik köken haritası nasıl şekilleniyor? Araştırmanın sonuçlarına göre megakent İstanbul’da etnik köken olarak kendisini Türk olarak hissedenlerin oranı yüzde 81.95. Kürtlerin oranı ise yüzde 6.69. Diyarbakır’da ise Kürtler yüzde 75 ile ilk sırada yer alıyor.
Diyarbakır’da “Türk’üm’’ diyenlerin oranı yüzde 15.9. Tunceli’de “etnik kökenim Alevi’’ diyenler ise yüzde 15.2 çıktı.
**Kürtlere karşı ayrımcılık yapılmıyor**
“TÜRKİYE’deki Kürt kökenli vatandaşlara pozitif veya negatif ayrımcılık yapılıyor mu?’’ sorusuna ankete katılanların yüzde 70.7’si, “Hayır ayrımcılık yapılmıyor’’ dedi. “Ayrımcılık yapılıyor’’ diyenlerin oranı yüzde 15.7’de kaldı. “Pozitif ayrımcılık yapılıyor’’ diyenlerin oranı ise yüzde 13.6 çıktı.
**Türkler ağırlıklı İç Anadolu’da, Kürtler Güneydoğu’da yaşıyor**
KONSENSUS, araştırmasında, “Bölgelere göre durum ne? Hangi bölgede hangi etnik kökene ait vatandaşlar çoğunlukta?” sorusuna da yanıt aradı. Araştırmaya göre kendisini Türk hissedenlerin en yoğun yaşadığı bölge yüzde 91.26 ile İç Anadolu. “Kürt’üm” diyenlerin en yoğun yaşadığı bölge ise yüzde 53.42 ile Güneydoğu Anadolu çıktı.
**PKK ve KCK ayrı devlet kurmak istiyor**
“PKK ve KCK Türkiye’den ayrılıp yeni bir devlet mi kurmak istiyor” sorusuna ankete katılanların yüzde 62.9’u “Evet’’ yanıtını verdi.
**Yatırım için ilk tercih altın**
“BUGÜN yatırım yapacak kadar paranız olsa hangi yatırım aracını tercih edersiniz?’’ sorusuna ankete katılanların yüzde 46.4’ü “altın’’ yanıtını verdi. “Gayrimenkule yatırırım’’ diyenlerin oranı ise yüzde 37.1 çıktı.
**Kadınlar akşamları sokakta yürümekten korkuyor**
KONSENSUS, “Akşamları hava karardıktan sonra sokakta yürümekten korkuyor musunuz?’’ sorusunun cevaplarını cinsiyete göre ayırdı. Kadınların yüzde 57’si “Akşamları sokakta yürümekten korkuyorum’’ yanıtını verdi.
**En az Güneydoğu Anadolulu korkuyor**
PEKİ bölgelere göre bakıldığında karşımıza nasıl bir tablo çıkıyor? Hangi bölgede oturanlar, hangi oranda akşamları sokakta yürümekten korkuyor? Ankete katılanların verdiği yanıtlara göre akşamları sokakta yürümekten en çok korkanlar Akdeniz Bölgesi’nde yaşayanlar. En az korkanlar ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi çıktı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 235 yorum
farketmez elektrik faturalarını biz ödüyoruz...
boğaza 3.köprüler, çılgın projeler ve diğer bütün yatırımlar (hizmetler) batıya olduğu için elektrik faturalarını da bi'zahmet siz ödeyin. Bencillik yapmayın!!!
elektirkten başka bildiğiniz bişi varmı söyleyecek gına geldi artık bu ucuz konuşmalrdan sizin gibi açlar bırakın benim elektiğimi ödemeyide aç karnınızı doyorun önce istanbulda yaşıyorum sizin gibi aç kabadayılarını hergün yüzlerce görüyorum geçin artık bu ayakları kokmaya başladı neden hiç doğuyada yatırım yapılsın demiyorsunuz işinizemi gelmiyor siz böyle internete elktirik su ödeye durun bi ara çıkıp istanbula bakın kaçtane iş yeri kürtlerde kaçtane sizde biz icrat yaparız siz laf farkımız bu işte
ya işte sper cevap kardeşim seni kutlarım
evet ama helal etmiyoruz, öte dünyada bunun hesabını sonuna kadar soracaklar... neticde kul hakkı...
sizin büyük şehirlerde sanayi bölgelerinde kaçırdığınız elektiriğin hesabını kim verecek erdal efendi kendileri sütten çıkmış ak kaşıklar sanki senin gibi böyle vatan sevdalısı konuşup paralı askerlik çıkınca en önde koşan şaklabanları çok gördük sizin hayatınız internete iki satır yalandan ibaret virus gibi yani başkada bi işe yaramazsınız
elektirik faturalarını biz ödüyoruz ama! adamlar yazı kışı evinde 3-4 klimayla geçiriyor! faturalarını biz ödüyoruz! bide pişkin pişkin burda söz sahibi ediolar burda kendilerini!
Haklısın Erdal kardeşim.
bizde petrol tarımla..türKİYE yi ayakta tutuyoruz..
büyük marketlerde de alışverrişi siz yapıyorsunuz..sepetti ağzına kadar doldurarak :)
KÜTDE TÜRKE BAKMIYORUZ İNSANMI DEĞİLMİ ONA BAKIYORUZ. GERİSİ TEFERRUAT BOŞA YORULMAYINIZ.IRKÇILIK YAPACAĞIZ DİYE.
Yaşım 44 ve kendimi bildim bileli kürt aile nufusları sürekli 5-15 arası ve türk aile nüfusu 1-3 çocuklu iken nasıl oluyorda %85 türk, %12 kürt nüfusu oluyor birisi anlatabilir mi? Biraz aklınız varsa kürt arkadaşınıza sorun kaç kardeşi var ve birde kendi kardeş sayınıza bakın ve bu yüzdeleri yeniden değerlendirin. Kafanızı kuma gömmeyin gerçekleri görün...
yaş 44 IQ 44...arkadaşım nüfus sayımları yapılırken dağda,antalyada,bodrumda,almanyada vs..arkadaşlarını çağır sayılsınlar..adam bulamamış işte mekanda...18 mılyon dıyorsun. bırak üçü beşi onbeşi 30 doğursan nüfus o kadar olmaz.. keşke az doğursaydınızda hayırlı doğursaydınız. almanyadakı çocuk parasının mantığı doğudakı çocuk parasından farklımı? devlet okitiy babo! yiibo okutsun...kaymakamlık eğitim parası versin...elektrik atatürk barajından...su allah vere bol...açında bi bakın ne kadar maliyet tutuyor. sizin vermediğiniz faturalar vergilerle,aldığınız ilaçların parasıyla bi devlet kurulur
bu mynetteki yorumcular beğeniler bile gerçeği göstermiyormu sence?? bak 35 kişi beğenmemiş yorumunu ve beğenen kürt vatandaşların ise sadece 10 kişi?? şakamısınız nesiniz çözemedim sizleri ;)
ben türküm benim 10 kardeşim var. amcamlar 18 kardeş, 3 yapan varsa 10 yapanda var. zorunuzamı gidiyor türkler fazla olunca anlamıyorum ki. dünya da 2 milyar türk yaşıyor hiç utanmıyormusunuz türk ü falan la filan la kıyaslamaya..
köpeklerde 10 ar 10 ar doğuruyor o zaman memlekette 100milyon köpek mi var sevgili abicim? sen yaş 44 olmuş ama istatiski ve matematiksel hesapları öğrenememişsin.bir elma bir armut 2 ayva eder diyorsun.
aynen katılıyorum yıllardır aynı oranı veriyorlar. hiç artmıyor ne hıkmetse ;))
ASILSIZ HABER YALAN HABER DE ONDAN TORUMLAMAYA BILE DEYMEZZZ
olur. çünkü yarısı da kayıt dışı bunların.ister geldikleri yerde ister Türkiye'de yaşadıkları için nüfus cüzdanları bile yoktur da ondan cevapsız bırakmışlardır soruları.git bak Urfa ya çinliler gibi insan kaynıyo ama nüfusu kaç acaba...
Geri Dön