HABER

Türkiye'den 'vururuz' tehdidine jet yanıt

Topraklarını NATO'nun füze kalkanı sistemine açan Türkiye, Rusya ve İran tepkisinin ardından alarma geçti.

Türkiye'den 'vururuz' tehdidine jet yanıt

'Uzun menzilli füze sistemi' gelecek hafta toplanacak YAŞ gündemine alındı. Üç ülkenin yarıştığı ihalede, Ankara'nın NATO sistemiyle de uyumlu olacağı söylenen Amerikan Patriotlarından yana olduğu iddia ediliyor.

Türkiye, Lizbon Zirvesi'nde NATO'nun ABD patentli füze kalkanını radarlarına ev sahipliği yapmayı kabul etmişti. Bu çerçevede radarların Malatya'ya yerleştirilmesi kararlaştırıldı. Ancak hemen arkasından Rusya ve İran'dan tehdit gibi açıklamalar eldi. Moskova, füze kalkanının kendilerine yönelik olduğunu savunurken, Tahran da 'Saldırı anında Türkiye'yi vururuz' açıklaması yaptı.

NATO FÜZELERİ SINIRLI KORUYACAK Akşam'ın haberine göre; alarma geçen Türkiye, uzun süredir beklettiği uzun menzilli hava ve füze savunma sistemiyle ilgili çalışma başlattı. Zira, NATO'nun füze kalkanı radarları Malatya'da olmasına karşın, muhtemel bir saldırıda fırlatılacak savunma füzeleri Türkiye dışında olacak. Bu nedenle, Türkiye'nin özellikle doğu bölgeleri savunma kalkanı dışında kalıyor. Türkiye bu açığı, kendi oluşturacağı uzun menzilli hava ve füze savunma sistemiyle kapatmayı planlıyor.

ASKERİ ŞURA GÜNDEMİNE ALINDI Konu, gelecek hafta yapılması planlanan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) gündemine alındı. Nihai kararı ay sonuna kadar toplanması öngörülen Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) verecek. Başbakan Erdoğan başkanlığında yapılan SSİK toplantısına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar katılıyor.

PATRİOTLAR DOĞU'YA Türkiye'nin tehdit niteliğindeki uzun menzilli füzeleri etkisiz hale getirmek için alacağı füzeler için üç ülke yarışa girmişti. Ruslar S-300 ve S-400, Çinliler HQ-9, ABD de Patriot füzeleriyle teklifte bulundu. Patriot sistemindeki batarya ve füzeler, NATO'nun kuracağı radarlarla işlev görebileceği için tercih ABD'li firmaların tercih edilebileceği belirtiliyor. Çin'in Cpimec şirketince üretilen HQ-9'larının, Rus ve Amerikan modellerine göre irtifası ve menzilinin daha düşük olması nedeniyle geri planda kaldığı konuşuluyor. Rusya'nın Rosoboronexport firmasının ürettiği S-400'ler de en üstün sistem olarak gösterilse de, NATO sistemi dışında kalacağı için soru işareti yaratıyor. Eğer Türkiye, Raytheon ve Lockeed Martin ortaklığında üretilen Patriot kararından geri adım atmazsa, 13 batarya ve 72 füze gelecek. Patriot kararı benimsenirse, radarların belirleyeceği düşman füzeleri, 100 km öteden tespit edilerek, Türkiye'ye ulaşmadan 15-20 saniye içinde vurulabilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 315 yorum
Daha düne kadar İRAN ve RUSYA ile nekadarda sıkı fıkıydık, siyasi ve ticari ilişkilerimiz nekadarda iyiydi, keza SURİYE ilede aynı, hatta Esat'la Tayyib mayınları ve pasaportları kaldıracak kadar kanka olmuşlardı, elin oğlu (emperyalistler ve yahudiler) okadar akıllı ve zekiki durup dururken Malatyaya birtane radar koydu şimdi bu ülkeler bütün silahlarını Türkiyeye çevirdi ve Yahudilerin kucağına oturuverdik. Buradan ilan ediyorum 40 yıldır bu iktidar kadar Emperyalizmin ve Yahudilerin kulu kölesi olan iktidar görülmemiştir,aksini idda eden kör ve gerizekalıdır.
zenneler ülke yönetiyorlar.
Emperyalizmin kölesi degil isbirlikcileri. Köle olsa bir yerde isyan ederdi artik.
müthişş bir tespit.
harikasın...
yüzde kaçla iktidar oldular hepsi mi yoksa daha fazlasımı
ağzına sağlık, tercuman oldun bizlere
osmanlının ve halen türkiyenin başına ne geldiyse rusların bizimle ilgili olan hain planlarından gelmiştir.kurtuluş savaşı sıralarında bolşevik ayaklanması olmasaydı.anadolu tarih olacaktı. (ingilizler abd israil solda sıfır kalır. tarihi araştır bak)
yorumunuzu o kadar beğendim ki haberin başlığında feyse yazmak istiyorum izninizle... bu kadar güzel analiz edilebilir tebrik ediyorum.
tamamen haklısın kardeş
VİZE KALKACAK DERKEN BUNUMU KASDETTİLER ACEP
valla gördüğüm en güzel yorum, çok güldüm....::))
Demokrasi barış gibi kavramlar zayıf 3.dünya ülkelerinin eline verilmiş bir oyuncaktan ibarettir.tarih daima tekerrür edip orman kanunu kazanmıştır.ABD dünyada aslan çin,rusya ve iran sırtlan. Diğer ülkeler aslan tarafından avlanmayı bekleyen ceylanlardır. Aslanı öldürmek için en az 5 sırtlan gerekir. Güç herşeydir. Ceylan gibi sıramızı bekleyeceğimize sırtlan olmayı tercih etmek daha doğrudur.
mantıklı.
bunub içinde tayibi seçmememiz gerekir. etimizi 5 kuruşa satıyor !!!!!
sen kendi adina konusuyorsun galiba CEYLAN KARDES...biz TURKLER her zaman aslan gibiyiz masallah,varsa gigini cikaran,gelsin,oyle kuru muhabbetlere karnimiz tok,yok vururuz,yok yakariz,gotleri yiyosa gelsinler bakalim,elmi yaman,CEYLANMI....:-)))
iktidar sırtlan olmayı bırakmış.amerikanın kapısında bilmem ne olmaya çalışıyor.
Geri Dön