HABER

Türkiye'den Wall Street Journal muhabirine hapis cezası

Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak terörist propaganda yapmak suçlamasıyla Türkiye'de iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye'den Wall Street Journal muhabirine hapis cezası

Albayrak'ın temyize gideceği bildirildi.Wall Street Journal muhabiri Ayla Albayrak PKK ile ilgili yazdığı bir haber nedeniyle terörist propaganda yapmak suçlamasıyla Türkiye'de iki yıl bir ay hapis cezasına çarptırıldı.

"BU KORKUNÇ KARAR BENİM İÇİN SÜRPRİZ OLMAMALIYDI, ANCAK OLDU"

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, New York'ta bulunan Albayrak, temyize gideceğini açıkladı. Türk ve Finlandiya vatandaşlığı bulunan Albayrak karar ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'deki mevcut atmosfer düşünüldüğünde bu korkunç karar benim için sürpriz olmamalıydı, ancak oldu."

Wall Street Journal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gerhard Baker kararla ilgili "Bu dengeli bir Wall Street Journal haberini cımbızlayan temelsiz bir cezai kovuşturma ve çok yersiz bir mahkumiyet" dedi.

SİLOPİ'DEKİ DURUMU ANLATAN BİR HABERLE İLGİLİ

Mahkeme kararının Albayrak'ın 2015 yılında yazdığı ve Silopi'deki durumu anlatan bir haberle ilgili olduğu bildirildi. Haber ve beraberinde yayınlanan videoda yerel belediye başkanı, bölge sakinleri, bir Türk yetkili ve Türkiye'nin PKK'nın gençlik kolu olarak kabul ettiği bir grubun temsilcisinden alınan görüşlere yer verildiği belirtildi.

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler'in basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 155'inci sırada yer alıyor. Türkiye'de halihazırda 170'den fazla gazeteci ve medya çalışanı tutuklu durumda. Alman ve Türk vatandaşı Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel de şubat ayından bu yana tutuklu bulunuyor.

Türkiye, AB ve ABD, PKK'yı terörist örgüt olarak kabul ediyor.

DW/SSB/BÖ

© Deutsche Welle Türkçe


Geri Dön