HABER

Türkiye'nin 2. Atakulesi Konya'da inşa edilecek

KONYA (İHA) - Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, Nalçacı dönüşüm projesi kapsamında Konya'nın en yüksek binasının inşa edileceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda bir toplantı düzenleyen Başkan Özkafa, binanın en üst katında seyir terası ve döner kule olacağını belirterek, "120 metre yüksekliğindeki binada iş merkezleri olacak. Ayrıca, ticari mağazalarla beraber galeriler, cep sineması, kafeterya, bowling salonu, showroom ve benzeri alanlar bulunacak. Altında 2 kat otopark olacak. 61 araçlık açık, bin 334 araçlık kapalı otopark var. Bu projeye tahsis edilen alan 53 bin metrekare, inşaatın oturduğu alan 16 bin metrekare, toplam yeşil alan ise 36 bin 930 metrekare olacak. Ticari alanların toplamı 53 bin 623 metrekare olurken, toplam inşaat alanı 105 bin metrekareyi bulacak" dedi.

"İHALE ŞEFFA VE AÇIK OLACAK" Belediye olarak ihalenin şeffaf ve açık olarak gerçekleştirilmesi için resmi gazetede, İstanbul gazetelerinde ve yerel gazetelerde ilanlar yeraldığını hatırlatan Özkafa, "Belediye projede alacağı bütün yerleri belli etti. Anlaşılamayan, çözülemeyecek hiçbir şey yok. Binanın 26 katının tamamını, seyir terası ve döner kuleyi belediye alıyor. Ticari alanda ise 29 adet mağaza alıyoruz. Otoparklara da yarı yarıya ortak oluyoruz. İhaleye katılacak olanlara diyoruz ki; biz buraları proje üzerinden alıyoruz. Binanın muhammen bedeli 32 trilyon lira. Maliyetler değişiyor. Kaç liraya malolacağı, ihaleye katılan firmaların bileceği iş. Bina bittiğinde 40- 50 trilyona kadar varabilir. İhaleye girecek firmalar yarışmaya girecek. Yarışma bedeli olarak 100 milyar lira koyduk. Bunun üzerinde en çok artıran işi alacak. Salı gün ihaleyi gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

"BİNA VE SEYİR TERASI 2 YIL İÇİNDE TAMAMLANACAK" Proje kapsamında yeşil alanların yüzde 99'unu koruduklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa şunları söyledi: "Konya'nın bütün çehresini değiştirecek, hareket getirecek bir proje hazırlandı. Bina ve seyir kulesi 2 yıl içerisinde tamamlanacak. Projenin tamamı ise 2006 yılına kadar tamamlanacak. Belediyenin alacağı yerler önce teslim edilecek. Çalışmalarımız devam ediyor. Belediye olarak Türkiye'nin en güçlü ve sağlam belediyesiyiz. Açık, şeffaf, net hizmet yürütüyoruz. Hizmetlerimiz devam ediyor. Biz, belediye olarak bütün gücümüzle şehrin hizmetindeyiz. Yapılan hizmetlerle Konya, bir güller ve çiçekler şehri oldu."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön