Türkiye'nin buğdayı tükendi

TRABZON (İHA) - Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Baş, Türkiye'nin elindeki buğday stokunun tamamen tükendiğini ve bir savaş halinde kullanılmak üzere ayrılan ve dokunulmayan buğdayın dahi elden çıktığını ileri sürdü.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Trabzon Fırıncılar Odası Başkanı Yahya Baş, Türkiye'de çok ciddi bir buğday sıkıntısının baş gösterdiğini ve acilen tedbir alınmaması durumunda olumsuz sonuçların ortaya çıkabileceğini söyledi. Geçen hafta Fırıncılar Federasyonu olarak Ankara'da bir dizi ziyaretlerde bulunduklarını hatırlatan Baş, Tarım ve Köyişleri Bakanı, Sanayi ve Ticaret Bakanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile görüştüklerini söyledi. Daha önceki ziyaretlerinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkililerine "Türkiye'de kuraklıktan dolayı bir buğday sıkıntısı olabileceğini, bunun için hükümetin acil tedbir alması gerektiği" şeklinde görüş belirttiklerini anlatan Baş, "Ancak, bu önerimiz fazla ciddiye alınmadı. Şimdi ise bunun sıkıntıları çekiliyor. Maalesef Türkiye'nin elindeki buğday stoku tükenmiştir. Herhangi bir savaş halinde kullanılmak üzere ayrılan ve dokunulmayan buğday bile elden çıkmıştır. Şimdi buğdayda tamamen ithalata dayalı bir sistem uygulanıyor" dedi.

Mevcut buğdayın özel işletmeler tarafından alındığını ve bu işletmelerin de ellerindeki malı en iyi şekilde değerlendirmenin hesabını yaptıklarına dikkat çeken Baş, son 15 gün içinde 35 YTL'ye satılan buğday çuvalının şimdi 50 YTL sınırına dayandığını ifade etti.

EKMEĞE EN AZ YÜZDE 20 ORANINDA ZAM YAPILACAK

Un fiyatlarındaki artışın yüzde 30 civarında bulunduğunu ve bu artışın buğday mamullerinin fiyatına yansıtılmasının kaçınılmaz olduğunu anlatan Baş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Trabzon'da, fırıncı esnafını daha fazla mağdur etmemek için ekmeğe zam yapmayı planlıyoruz. Ama Trabzon Fırıncılar Odası olarak piyasanın oturmasını, un fiyatlarının belli bir seviyede kalmasını bekliyoruz. Bu 47 YTL olur, 50 YTL olur onu bilemeyiz. İnşallah bir çuval unun fiyatı 50 YTL'nin üzerine çıkmaz. Ancak bu konuda ciddi tereddütlerimiz var."

"Ekmeğe ne kadar zam yapacağımızı biz de bilmiyoruz, una gelen zammı ekmeğe yansıtsak vatandaşa nasıl hesap vereceğimizi düşünüyoruz" diyen Baş, burada vatandaşı da dikkate almak ve çok ince hesaplar yapmak zorunda olduklarını söyledi.Baş, konuşmasında, "Una gelen zammı ekmeğe yansıtırsam vatandaş bunu kaldırabilir mi, kaldıramaz mı? vatandaşı düşünen bir politika uygularsak esnaf bunu kaldırır mı, kaldıramaz mı? Biz bunun ortasını bulmaya ve iki tarafı da mağdur etmemeye çalışıyoruz" dedi.

Sonuç itibariyle ekmeğe kesin zam yapılacağını belirten Baş, "Oda üyesi arkadaşlarımız ve esnafımızla oturup bunu değerlendireceğiz ve bir karar vereceğiz. Ama şunu söyleyebilirim ki, bu zam yüzde 20'nin altında olmayacak ve bu ay içinde uygulamaya girecek."

Baş, bu yılın geçen yıl gibi kurak geçmemesini ümit ettiklerini de dile getirerek, "İnşallah bu yıl kurak geçmez. Rekolte yüksek olur ve altıncı, yedinci aydan sonra bir iyileştirme gerçekleşir ve buğdaydaki bu suni fiyat artışı da gerilemeye başlar" ifadelerini kullandı.