HABER

Türkiye'nin büyük bölümünde sağanak yağış var

Türkiye'in büyük bir bölümünde sağanak yağış etkili olacak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünde görülecek olan yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, Sivas, Kayseri ve Yozgat ile Kütahya, Uşak, Afyon, Bilecik, Bursa, Çankırı, Eskişehir ve Ankara'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

[

****](http://havadurumu.mynet.com/)

Yağışların Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri (Antalya İl Merkezi ve kıyı ilçeleri), Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay), Doğu Anadolu'nun batısı (Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl) ile Muğla (İl merkezi ve kıyı ilçeleri), Gaziantep, Adıyaman ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Rüzgar genellikle güney ve güneydoğu (Keşişleme), Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'da yer yer kuvvetlice esecek.

-UYARILAR-

Yağışların Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri (Antalya İl Merkezi ve kıyı ilçeleri), Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay), Doğu Anadolu'nun batısı (Tunceli, Malatya, Elazığ, Bingöl) ile Muğla (İl merkezi ve kıyı ilçeleri), Gaziantep, Adıyaman ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (sel, su baskını, taşkın v.b.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları konusunda uyarıldı.

-BÖLGELERDE HAVA-

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir, Bursa, Bilecik) aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Bursa ve Bilecik çevrelerinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden yer yer kuvvetlice esecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Afyon, Uşak ve Kütahya'nın yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Yağışların; Muğla İl Merkezi ve kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batı Akdeniz'in kıyı kesimleri (Antalya İl Merkezi ve kıyı ilçelerinde) ile Doğu Akdeniz'de (Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Anamur) kuvvetli olacak.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Sivas, Yozgat ve Kayseri ile Eskişehir, Çankırı ve Ankara'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Düzce ve Zonguldak çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, iç kesimlerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Gümüşhane ve Bayburt ile öğle saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Bayburt ile Çorum ve Gümüşhane'nin yükseklerinde karla karışık yağmur kar şeklinde olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve batısı (Erzincan, Erzurum, Malatya, Tunceli, Elazığ, Muş, Bingöl, Kars, Ardahan) ile zamanla bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışların: genellikle karla karışık yağmur ve kar, Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur şeklinde olması öngörülüyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, G.Antep, Adıyaman ve Kilis çevreleri ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Gaziantep, Adıyaman ve Kilis çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde doğusunda sis görülecek.

Geri Dön