HABER

'Türkiye'nin büyüme rakamları kaygıları artırdı'

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, büyüme rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde çıktığını, büyümenin sürdürülebilirliği konusundaki uyarıların arttığını belirtti.

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Türkiye'de dün açıklanan ve piyasa beklentilerinin üzerinde çıkan büyüme rakamlarının gelecek yıla ilişkin "sert iniş" kaygılarını artırdığını öne sürdü.

Haberde, yüzde 8.2 olarak gerçekleşen büyümenin ülkenin özgüveniyle dışarıdan yapılan uyarılar arasında açılan makası ortaya koyduğuna dikkat çekiliyor.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin sahip olduğu güçlü ekonomi idaresinden yoksun olduğu sözleri anımsatılan haberde, Babacan'ın Türkiye'nin gelecek yılda Avrupa'nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağı, üçüncü çeyrekte ihracat performansının da geliştiği sözleri aktarılıyor.

Ancak haberde bazı uzmanların büyümenin fazlasıyla iç talebe yaslandığı değerlendirmesine de yer verilirken, bu büyümenin sürdürülebilirliğine ilişkin tereddütlerin de bulunduğu, özellikle de cari açıkla para politikalarına ilişkin tartışmaların kaygıların odağında olduğu saptamalarına işaret ediliyor.

Analizde, Goldman Sachs'ın 2011 sonu ve 2012 başları için "teknik resesyon" öngörüsünde bulunduğu belirtilirken, Citigroup'un "Büyümenin oluşumu büyük ölçüde dengesiz. Bu da Türkiye'nin gösterişli büyüme performansının sürdürülebilirliği konusunda soru işaretleri doğuruyor" dediği anımsatıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
büyümeyi bu kadar göklere çıkarmaya gerek yok...Büyümeden kasıt ,ne oranda ve hangi sektörde büyüme olarak görmek ve her bireyin kişi başı aldığı değil kaç kişinin hala yoksulluk ve açlık sınırlarıylada görmek lazım...Evet Türkiye büyüyor ama hizmet sektörüyle büyüyro.Yani ithal malların satılması ile.bu sunni bir büyümedir.Bugün üretilen mallarımızın çoğuna kullanılan hammadde ve teknik ürünler hep ithal,bugün Türkiye artık kendi kendine yetemez haldedir,enson danasından koyununa,buğdayından,mısırına ,yetmedi doktoruna kadar ithal eder hale geldik.sorun budur.İthalatı kısarsa bu ülke büyür.
İthalatı kısarsan ülke büyür yaklaşımı çok yanlış. Tabi ki ithalat ihracat rakamlarından aşağıda tutulabilirse cari açık problemi de olmaz. Ama pratikte bu pek mümkün görünmüyor. Yinede iç piyasaya dayalı olsa da belli bir alım gücü var ki buda büyümeye katkı sağlıyor. Tabii bu nereye kadar böyle gider tartışılır ama belli önlemlerde alınacaktır ki alınıyor olsa gerek.
Geri Dön