HABER

Türkiye'nin en büyük motoryat fabrikası yandı

Türkiye'nin en büyük motoryat fabrikası yandı

Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde, Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi'nde (GEPOSB) faaliyet gösteren dünyanın 3. büyük, Türkiye'nin ise en büyük motoryat fabrikası olan Numarine'de, bugün sabah saatlerinde yangın çıktı.

İlk belirlemelere göre, elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında, fabrikanın 2. katında bulunan ahşap üretim bölümü yanarken, yangın sonucu ölen ya da yaralanan olmadı.

Edinilen bilgiye göre, GEPOSB'da faaliyet gösteren ve Ömer Malazlar'ın sahibi olduğu, Türkiye'nin en büyük motor yat firması olan Numarine'de, bugün sabah saatlerinde ilk belirlemelere göre elektrik kontağından yangın çıktı.

Yangın, fabrikanın 2. katında bulunan ahşap üretim bölümündeki polyester hammaddelerinin ve yatların ahşap bölümlerinin tutuşması sonucu kısa sürede büyüyerek, fabrikayı sardı. Yangına ilk müdahaleyi GEPOSB İtfaiyesi yaparken, yangının giderek büyümesi üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve çevre itfaiyelerden de yardım istendi. Yangına, çok sayıda itfaiye ekibi köpük ve su sıkarak müdahale ederken, söndürme çalışmaları fabrika içindeki kimyasalların çıkarttığı yoğun duman yüzünden güçlükle yapılabildi. Yoğun dumandan etkilenen itfaiye ekipleri ve fabrika çalışanları ise, bol bol ayran içerek zehirlenmeye karşı önlem aldı.

Yangın sonucu oluşan ve yanan kimyasallar yüzünden büyük çapta bir hava kirliliğine yol açan yoğun duman ise kilometrelerce uzaklıktan bile görüldü. Yangın söndürme çalışmaları sırasında fabrika bahçesinde ve yangının henüz ulaşmadığı bölümlerdeki sanayi tüpleri ile büro malzemeleri de, canlarını tehlikeye atan fabrika çalışanları tarafından uzaklaştırıldı.

Yaklaşık 140 kişinin çalıştığı öğrenilen fabrikada, yangının çıktığı saatlerde mesai olmadığı ve sadece güvenlik görevlilerinin çalıştığı öğrenildi. Sabah çalıştıkları fabrikaya gelen bazı çalışanlar ise fabrikanın yandığını görünce gözyaşlarını tutamadı. Yangın sonucu ölen ya da yaralanan olmazken, ilk belirlemelere göre yaklaşık 3 milyon YTL civarında bir maddi zarar meydana geldiği bildirildi.

Dünyadaki 10 büyük yat firması arasında 3. sırada bulunan Numarine, uzay teknolojisi üretimi yatlarında, İspanya Kralı ve Cavallani gibi ünlü isimlere yat tasarlayan tasarımcılarla çalışmasıyla da tanıyordu. Bu yıl 18 yat siparişi alan ve yaklaşık 20 milyon YTL'lik bir yatırıma sahip bulunan Numarine'nin, sigortalı olduğu öğrenildi. Soğutma çalışmaları halen devam eden yangınla ilgili geniş çaplı soruşturmaya ise devam ediliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön