Türkiye'nin hedefi yılda 45 milyon turist

ANKARA (İHA) - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergi oranının düşürerek turizmciden daha fazla vergi toplamayı amaçladıklarını söyleyerek her şey dahil sisteminin bir an önce kaldırılmasını istedi.

Turizm Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Genel Başkanı Başaran Ulusoy Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ı makamında ziyaret ederek sağlanan vergi indirimi ve teşviklerden ötürü teşekkür etti. Vergideki oranın yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle Türk turizmcilerinin daha rahat rekabet eder hale geldiğini ve turist sayısında kayda değer bir artış olduğunu belirten Ulusoy, yıllık 45 milyon turist sayısının Türkiye açısından mümkün bir hedef olduğunu söyledi. Özelleştirilen iki gemiyle Akdeniz turları ve charter (dolmuş) seferleri düzenlendiklerini söyleyen Ulusoy, yeni uçak siparişleri vereceklerinin ve bu çerçevede Unakıtan'dan vergi indirimi istediklerini açıkladı.

Daha sonra söz alan Maliye Bakanı Unakıtan ise vergi indirimi öncesi Türkiye'de turizmcilerden alınan oranın diğer Akdeniz ülkelerine oranla çok yüksek olduğu ve haksız rekabete yol açtığını söyledi. Vergi oranındaki düşüşle birlikte 2008'de Türkiye'nin turizmdeki atağının dünya turizminin çok ilerisine geçtiğine işaret eden Unakıtan, "Her sektörü dikkatle izliyoruz. İnanıyorum ki, vergi oranı düşse de, vergi geliri artacak" dedi.

Türkiye'nin hizmet kalitesinin Avrupa ülkelerinden aşağı kalmadığına değinen Unakıtan, fiyatların her şey dahil sistemiyle çok düşürüldüğünü söyledi. "Her şey dahil sistemine son versinler. Kendilerine güvensinler. Altyapı gelişiyor. Bacasız fabrika olarak tabir edilen turizm cari açığı olan bir ülke için fevkalade önemli. Hükümet olarak turizmcinin yanındayız. Müteşebbisler, turizmciler kendilerine güvensinler. O her şey dahil sistemi yavaş yavaş son bulsun" diyen Unakıtan turizmcileri uyardı.
Bugün başbakanı Ankara'yı ziyaret eden Karayipler bölgesinden Saint Vincent ve Grenadinler ülkesinin haritadaki yerini bilip bilmediğinin sorulması üzerine Unakıtan, "Bilmiyorum. Siz biliyor musunuz? Ama bizim turizmcinin eli çubukludur, her yere gider" diye esprili şekilde yanıt verdi.

Yabancıların mülk edinme yasağına ilişkin bir soru üzerine Unakıtan, "Dün duydum. Doğrusu bu tür engellemeler, dışarıdan yatırımcı getirmeye yardımcı olmuyor. Bunu hukukçularımızla değerlendireceğiz" yanıtını verdi. Güneydoğu Anadolu bölgesindeki mayınlı arazilerin parça parça ihaleye verilmesine ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Unakıtan, mayınları temizleyenlere aynı bölgeyi organik tarımda kullanma hakkını vermekle maliyetleri düşürmeyi amaçladıklarını söyledi. Mayınların AK Parti hükümeti öncesi imzalanan uluslararası anlaşma gereği temizlemek zorunda olduklarını ifade eden Unakıtan, "hem temizlerken hem de ekonomiye kazandırmak için böyle bir yöntem" bulduklarını ancak CHP'nin itirazı nedeniyle Danıştay'ın daha evvel yürütmeyi durdurduğunu hatırlattı. Yeni bir kanun hazırlayarak mevcut engelin aşıldığına dikkat çeken Unakıtan, yasa meclisten geçer geçmez söz konusu arazilerin 2008 yılı içinde organik tarıma açılacağını açıkladı.