HABER

Türkiye’nin imajına taksici darbesi

İngiliz Observer gazetesi 2010’da mutlaka İstanbul’un ziyaret edilmesi gerektiğini yazdığı kapak konusunda Türk taksicilerin hileleri konusunda turistleri uyarmayı ihmal etmedi.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Observer, pazar günkü seyahat eki Escape’in kapağına İstanbu’u koyarak bu kenti 2010’un mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirleri arasında en tepede gösterdi. Gazetenin yazarı Barbara Ellen “İstanbul: Sultanlar ve Boğaz Kenarında Alışveriş” başlıklı makalede, “Müslüman ve Batı dostu, iki kıtayı birleştiren ve yüzyıllardır kültürleri barındıran, camileri, Osmanlı sarayları, hamamları ve pazarlarıyla, İstanbul modern dünyadaki gururlu yerini alıyor” ifadelerine yer verdi.

Ellen “İnançların ve kıtaların arasında denge olan İstanbul 2010 kültür başkentinin, bu yıl mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu” yazdı. Ancak Ellen ve yanındaki ABD’li arkadaşı Emma’nın başı Türkiye’ye taksicilerle belaya girdi.

Her şeye rağmen görün

Haberde şu ifadelere yer verildi: Türkiye, Mustafa Kemal Atatürk ve fanatik Türklerin tuttuğu takımların bayraklarıyla süslediği sokakları görmek hepsine değer. Otelimiz gezdiğimiz yerlere uzak düştüğü için taksi masrafları pahalı gelmeye başlamıştı. Bir gece bindiğimiz taksi otelimizden yüzlerce metre uzakta sağa çekti ve 40 lira tutan ücreti için kendisine verdiğimiz 50 liranın aslında 5 lira olduğunu öne sürdü. Taksicinin giderek daha da tehditkar bir hal alması üzerine durumu otele bildirdik ancak olayı polise şikayet etmedik. Keşke etseydik çünkü arkadaşım Emma, tatilimizin ardından New York Times gazetesinde “tatilde dikkat edilmesi gereken en büyük 10 dolandırıcılık” arasında “İstanbullu taksicilerin numarası” na rastladı. Sizin de başınıza gelirse durumu polise bildirmekten kaçınmayın.

Taksim’i Londra’daki ünlü Oxford Street’e benzeten Ellen, başından geçen kötü taksici olayına rağmen yazısını “2010 Kültür Başkenti olan İstanbul Gerçekten bir kültür şehri ama bundan çok daha fazlası var” diye bitiriyor.

Geri Dön