Türkiye'nin madenleri yabancı şirketlere emanet

Türkiye'nin madenleri yabancı şirketlere emanet

ANKARA (ANKA) - Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye'de maden arayan şirketlerin büyük çoğunluğunun yabancı sermayeyle kurulmuş şirketler olduğunu ortaya koydu. Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına göre kurulan yabancı ortaklı şirketlerin büyük bölümünde yerli sermaye payı ise yok denecek kadar az. Türkiye'de maden arayan yabancı ortaklı şirketler arasında Belçika, Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Kanada, Rusya, Çin ile Suriye ve Irak da bulunuyor. Yabancı ortaklı şirketler arasında Cayman Adaları, Guernsey Adası, Barbados, ST Vincent gibi adı haritada bile zor bulunan ülkeler de yer alıyor.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz'un maden arama ruhsatı verilen yabancı sermayeli ya da yabancı ortaklı şirket sahiplerine ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Eroğlu'nun verdiği bilgiye göre, Türkiye'de halen 82 yabancı ortaklı şirketin maden arama ruhsatı bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş olan ve Türkiye'de maden arayan yabancı ortaklı şirketler arasında ise Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, Fransa, İspanya, Yunanistan, İngiltere, İsveç, Norveç, Bulgaristan, İtalya, Danimarka, Lüksemburg, Macaristan, Romanya, Portekiz, Arnavutluk gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra, ABD, Kanada, Rusya, Çin, Hindistan, İsrail, Güney Kore Cumhuriyeti, Singapur, Irak, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai, Lübnan gibi ülkeler de bulunuyor. Türkiye'de maden arayan yabancı ortaklı şirketler arasında Barbados, İngiliz Virgin adaları, ST Vincent, Cayman Adaları, Guernsey Adası gibi ülkeler de yer alıyor.

Soru önergesinde CHP'li Topuz, Güney Kıbrıs Rum kesiminden de bazı şirketlerin Türkiye'de kurdukları paravan şirketler aracılığıyla 21 adet arama ruhsatı aldığı iddialarını gündeme getirirken, Bakan Eroğlu, bu yöndeki iddialara "Maden Kanunu'nun 6. maddesi gereği maden arama ve işletme ruhsatları medeni hakları kullanmaya ehil T.C vatandaşlarına, madencilik yapabileceği statüsünde yazılı Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişiliği haiz şirketlere, yerli ve yabancı sermayeli ve ortaklı, bu hususta yetkisi bulunan kamu iktisadi teşebbüsleri ile müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri ile diğer kamu kurum, kuruluş ve idarelerine verilmektedir" yanıtını vermekle yetindi.

-"KAZ DAĞLARINDA RUHSAT ALAN FİRMALARIN İSİMLERİNİ SAKLAMADIK"-
Eroğlu, CHP'li Topuz'un "Kaz Dağları'nda maden arama izni alan şirketlerin isimlerinin neden kamuoyundan saklandığı" yönündeki sorusuna ise sözkonusu firma isimlerinin saklanmadığını belirterek karşılık verdi. Bakan Eroğlu, Kaz Dağları'nda maden arama ruhsatı bulunan firmaları ise "Kanada sermayesiyle kurulmuş Teck Cominco Arama ve Madencilik, Kuzey Truva Madencilik, Doğu Truva Madencilik, Hollanda, ABD ve Kanada sermayesi ise kurulmuş Tüprag Metal Madencilik, Çanakkale Madencilik, Global Madencilik, Pregold Madencilik, Koza Altın İşletmeleri, Yeni Anadolu Madencilik, Park Enerji Madencilik" şeklinde sıraladı.

-TÜRKİYE'DE MADEN ARAYAN YABANCI ORTAKLI ŞİRKETLER-

Bakan Eroğlu, Türkiye'de maden arama ruhsatı alan 82 yabancı ortaklı şirketin isimleri konusunda şu bilgileri verdi:

"ATS Denizcilik, ACW Naturel Stone, Afyon Çimento, Ageangold Madencilik, Akçansa, Akdeniz Mineral, Akdeniz Resouurces, Akros Çimento, Albuck Madencilik, Aldridge Mineral, Almin Madencilik, Altun Madencilik, Amr Madencilik, Anadolu Endüstri Mineralleri, Ankara Xınchende Madencilik, Ans Aporeor Natural, Astro Madencilik, Atam Hazır Beton, Bastaş Başkent Çimento, Baştaş Hazır Beton, Bay-Taş madencilik, Beykrom, Bg-Taş Madencilik, Birlik Madencilik, BPB Gypsum Üretim, Brokmer Madencilik, C. Tes. Madencilik, Calmag Kalsine Manyezit, Chit Shing Mermer, Cimpor Yitibaş, Çaldag Nickel Madencilik, Çanakkale Madencilik, Çayeli Bakır İşletmeleri, Çetin Madencilik, Çine Akmaden, Çukurdere Madencilik, Dalsan Alçı Sanayi, Delta Maden ve Mineral, Denizli Çimento, Desen Mermer, Dinar Marbleü, DKS Bakır ve Krom, Doğu Truva, Doğu Akdeniz mineralleri, EBX Madencilik, Ege Metal, Element Madencilik, Elit Madencilik, Ephesus Doğal Taşlar madencilik, Etiler Madencilik, Eurasia Madencilik, Ferrocam Madencilik, Fiandri Madencilik, Fiomar Madencilik, Fronteer Eurasia madencilik, Galata Madencilik, Galena Mineral,Gordion Madencilik, Harborlite Aegean Mineral, Harmoni Kimya Maden, Hatay Madencilik, Hitusa Madencilik, IDC Madencilik, IMC Madencilik, IMGI İnt. Marble and Granite,İzmir Çimento, Kars Çimento, Kayamer Madencilik, Koca Beton Agrega Madencilik, Konya Çimento, Koza Altın İşletmeleri, Kurudere Madencilik, Kuzey Truva Madencilik, Lafarge Aslan Çimento, Lafarge Çatı Çözümleri,Latife Türk Madencilik, Latomia Madencilik, Likya Minelco Madencilik, Magnesif AŞ, Mareks Mermer, Marmara Madencilik, Mas Mermer, MCC-İzm Krom Maden Kaynakları, Midwest Mermer, Muğla Çimento, Newmont Altın Madencilik, Nik Madencilik, Noranda Madencilik, OCI çimento, Okyanus Madencilik, Okyanis Mineral, Olimar Madencilik, OMM Ocak Madencilik, Omya Madencilik, Öz Mert Madencilik, Öztüre Kimtaş, Pabalık Madencilik, Pagoda Madencilik, Parkmer Madencilik, Penta Madencilik, Plato Madencilik, Pozitif Madencilik, Pusula Madencilik, Rio Tinto Madencilik, Riotur Madencilik, Rocamar Mermersan, Rok Mermer, S&B Endüstri, Saim Budin Madencilik, Sandıklı Mermer, Sardes Nikel Madencilik, Saren Maden, Sat&Co Madencilik, Sekoya Madencilik, Set Çimento, Solimar Madencilik, Soylu Endüstriyel Mineral, Stonestore Doğaltaş, Strateks Madencilik,Süd-Chemie (TR) Madencilik, Tamtaşyapı malzemeleri, Taşimpeks Granit, Teck Cominco Arama, Tekcrom Maden, Teknik Maden, Tepe-Knauf İnşaat, Timm Endüstri mineralleri, Travertine Bros Doğal Madencilik, Tuaçi Marble Madencilik, Madencilik, Tunçmer Maden, Turkuaz Madencilik, Turmin Madencilik, Tüprag Metal Madencilik, Türk Maadin AŞ, Türk Ytong Sanayi, TVK Taş ve Kum Madencilik, Üniversal Çimento,Vatan Madencilik, Westpark Madencilik, Yeni Anadolu Mineral,Yıldız Arama ve Madencilik, Yibitaş" (ANKA)