HABER

"Türkiye'nin tek hareketiyle 8 başlık açılır"

Rum Dışişleri Bakanı Markulli, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde kapalı durumda bulunan sekiz başlığının, Türkiye'nin Ankara Protokolü’nü uygulamaya koyması durumunda hemen açılacaklarını ileri sürdü

Markulli Haravgi gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ankara Protokolünü uygulamaya koyması durumunda Türkiye için çok büyük önem taşıyan sekiz müzakere başlığının hemen açılabileceğini iddia etti.

ABHaber.com sitesinin yansıttığı haberde Markulli, söz konusu sekiz müzakere başlığının bloklu olmadıklarını ancak Ankara Protokolü’nün uygulanması gibi bazı şartlara bağlı bulunduklarını savunarak, bu başlıklar açılsa dahi Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmeden kapanamayacaklarını ifade etti.

Rum Bakan ayrıca, "rekabet, sosyal politika ve kamu alımları" isimli üç başlığın ise hiçbir ülke tarafından bloke edilmediklerini, bu başlıkların açılmasının kendileri için de bir sakıncası olmadığını ancak bunların açılmamalarının sebebinin Türkiye'nin bu başlıkların açılması için gerekli girişimlerde ve uygulamalarda bulunmaması olduğunu da ileri sürdü.

-"2012'DE EN ÖNEMLİ UNSUR AB DÖNEM BAŞKANLIĞI"-

Öte yandan Markulli, Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, bakanlığının 2012 yılına ilişkin öncelik ve hedeflerine değinerek, bakanlığı için en önemli unsurun AB Dönem Başkanlığı olacağını açıkladı.

Markulli, 2012 yılında karşılarında bulacakları en önemli unsurun dönem başkanlığı olacağını ve diğer birçok görüşme ve toplantının yanı sıra üç bakanlararası toplantı organize etmelerinin gerekeceğini ifade ederken, Kıbrıs konusunda ise Ocak ayında yapılacak üçlü zirvenin sonuçlarını beklediklerini de vurguladı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
rekabet...sosyal politika...ve kamu alımları...valla damar olmuş...bence de hemen açılmalı...
Rum kesimi alın AB nizi başınıza çalın. Ben şahsen AB ye girmek istemiyorum. AB olmasada hayat devam ediyor.
EĞER BU AB YE GİRMEK RURUMUN İNSAFINA KALDIYSA BIRAKINIZ KALSIN BİZ GİRMEYEELİM DAHA HAYIRLISI OLUR BİZİM İÇİN
Geri Dön