HABER

Türkiye'nin yüzde 33.7'si hipertansiyonlu

ANKARA (İHA) - Uzmanlara göre, Türkiye nüfusunun yüzde 33.7'sinde görülen hipertansiyon hastalığının inmeye (felç) neden olabileceği ifade edildi. Başta kalp, böbrek ve beyin olmak üzere birçok organda ciddi hasarlara yol açabilen hipertansiyonun en ağır zararının inme olduğu önemle vurgulanıyor.

Bilimsel yayınlarda "sessiz katil" olarak tanımlanan hipertansiyon hastalığı, hiçbir belirti vermeden, sinsi bir şekilde ilerleyerek vücutta kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Teşhis edilemeyen ve kontrol altına alınamayan hipertansiyon sonucu kalp krizi, böbreklerde diyaliz ihtiyacı oluşturabilecek hasarlar ve görme kaybı olabiliyor. Doktorlar,kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen hipertansiyonun, beyne ulaşan damarlarda yırtılma veya beyin atardamarların tıkanmasına neden olarak felç ile sonuçlanabileceğini belirtiyor.

Ailem.com internet sitesinden elde edilen bilgilere göre, inme(felç) nedeniyle başka hastalıkları olanların sayısı dünyada 15 milyondan fazla. Dünyada 5 milyon insan inme nedeniyle ölüyor. Ölüm nedenleri içinde inme ikinci sırada geliyor. İnmelerin çoğu ise yüksek tansiyonu olan kişilerde görülüyor.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön