HABER

Türkiye'ye göre sorumlu ABD polisi

Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında yaşanan koruma kavgası nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ABD Büyükelçisi'ne Amerikan polisinin diplomatik kurallara aykırı davrandığı iletildi.

Türkiye'ye göre sorumlu ABD polisi

Türkiye, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyareti sırasında çıkan koruma kavgası nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'ni protesto etti. Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ABD Büyükelçisi John Bass'a Ankara'nın duyduğu rahatsızlık yazılı ve sözlü olarak iletildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Erdoğan'ı protesto etmek için toplanan kalabalık ile Türk korumalar arasında yaşanan kavgayla başlayan olaylarda, Amerikan güvenlik personelinin diplomatik kurallara ve profesyonelliğe aykırı hareket ettiği vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, olayların Amerikalı yetkililerin Erdoğan'ın programının her aşamasında gerekli önlemleri alamamasından kaynaklandığını ileri sürdü.

Büyükelçiye ayrıca, ABD makamlarının olayı soruşturması ve Türkiye'ye bir açıklama yapması talebi de iletildi.

Tillerson: Tek kelimeyle kabul edilemez

Türkiye'nin tepkisi ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un "Yaşananlar tek kelimeyle kabul edilemez" açıklamasının ardından geldi. Amerikan Fox News kanalına konuşan Tillerson, bir adım atmak için devam eden soruşturmanın sonucunu bekleyeceklerini ifade etti.

Geçen hafta Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği konutu önünde Erdoğan'ı protesto eden grupla, Erdoğan'ı desteklemek için toplanan başka grup arasında kavga çıkmış, olaya karışan Erdoğan'ın korumaları protestocuları dövmüştü.

Korumaların protestoculara yumruk ve tekme attığı görüntüler basında yer almıştı. Olayda 11 kişi yaralanmış iki kişi gözaltına alınmıştı.

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain yaşananların ardından, Dışişleri Bakanlığına çağrılan Türkiye Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın, 'ülkeden atılması gerektiğini' söylemişti.

© Deutsche Welle Türkçe

AP/Reuters/GY/ÖA

Geri Dön