HABER

Türkiye’ye pahalıya mal olan dava

Kazım Kürüm hakkındaki dava henüz sonuçlanmadığı ve hala tutuklu olduğu gerekçesiyle Türkiye, toplam 15 bin euroyu ödemeye mahkum edildi.

STRAZBURG (ANKA) – Uzun bir tututukluk ve yargı süreci, Türkiye’ye pahalıya mal oldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yasa dışı örgüte karşı yürütülen bir operasyon sonucunda 1997 yılında gözaltına alınan Kazım Kürüm hakkındaki davanın henüz sonuçlanmadığı ve hala tutuklu olduğu gerekçesiyle toplam 15 bin euronun ödenmesini hükmetti.

Strazburg’da faaliyet gösteren AİHM, 1997 yılında İstanbul’da yasa dışı bir örgüte karşı düzenlenen operasyon sırasında gözaltına alınan ve o zamandan beri tutuklu bulunan Kazım Kürüm’un şikayeti üzerine açılan davayı kararı bağlarken özgürlük ve güvenlik ile adil yargılanma haklarının ihal edildiğini bildirdi.

Mahkeme kararında Kazım Kürüm’ün, anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalktığı gerekçesiyle 2002 yılında başlatılan yargı sürecinin henüz sonuçlanmadığına, Kürüm’ün halen Edirne cezaevinde bulunduğuna dikkat çekerek 14 bini tazminat, bini de mahkeme masrafları olarak toplam 15 bin euro ödenmesine karar verdi.

Geri Dön