HABER

"Türkiye'ye tam destek"

İSTANBUL (İHA) - İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek verdiklerini belirterek, "Türkiye, Avrupa'nın bir parçasıdır. Kesinlikle Avrupa'nın geleceğinin de Türkiye'ye bağlı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Straw, Türkiye'nin AB üyeliği, Kıbrıs, olası Irak savaşı ve Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası konularında NTV televizyonuna değerlendirmelerde bulunarak soruları yanıtladı.

İngiltere olarak Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek verdiklerini belirten Straw, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in de bunu parlamentoda dile getirdiğini kaydetti.

"Almanya, Türkiye'ye tarih verilmesi taraftarı değil, sizce bu Lüksemburg Zirvesi'nde bir adım geriye gitmesi anlamına mı gelir?" şeklindeki bir soruya Straw, "Aslında bunları Ankara'ya gelmeden önce Alman Dışişleri Bakanı ile de görüştüm. Almanya, Türkiye'ye destek veriyor. Açıkça şunu dile getiriyor; Türkiye aday bir ülkedir. Bence yakın bir zamanda müzakerelere başlanacaktır. Kullanılan dilin belirlenmesi açısından önemli bir zamandayız. Türkiye'nin dostu ve ortağı olan Almanya gibi endişeleri ortadan kaldıracağız" yanıtını verdi.

Avrupa Birliği Konvansiyonu Başkanı Valer Giscard D'Estaing'in genişlemeye son verilmesi konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanı Straw, "Öncelikle Giscard D'Estaing'in hatalı olduğunu dile getirdik. Avrupa'da farklı alanlarda yaklaşık 3-4 milyon Müslüman insan yaşıyor. Bizim sorumluluğumuz İslam'dan gelen insanların Avrupa'da barış içinde yaşabileceklerini göstermek. Türkiye Avrupa'nın bir parçasıdır. Kesinlikle Avrupa'nın geleceğinin de Türkiye'ye bağlı olduğunu düşünüyoruz. AK Parti'nin yetkilileri ile görüştüm. Onlar Müslüman ama ben de Hıristiyanım. Bunları kabul etmemiz gerekiyor. Türkiye bundan 5 yıl önce açık bir şekilde programını ortaya koymuştu. Türkiye'deki insanlar için en iyisini yapmayı amaçlıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

KIBRIS SORUNU İngiliz Bakan Straw, "Kıbrıs sorunu 9 gün içinde çözümlenebilir mi?"şeklindeki bir soruya, "Bu karmaşık bir sorun, ancak şu anda elimizde bulunan fırsatı değerlendirmemiz gerek. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın teklifi ve De Soto'nun tekliflerine bakılarak bunlar uzun düşünülerek hazırlanmış bir plan. Bütün adayı kapsayan bir devletten bahsediliyor. Böylesi bir plan getirildi. Adadaki insanlar için bir fırsat penceresi açılmıştır. Bu pencere ayın 13-14'nde kapanacak. Anlaşma sağlanması için destek veriyoruz. Bir ilke anlaşması olması lazım, sonra ayrıntılar olacaktır" şeklinde cevap verdi.

İnsanların anlaşma istemeleri halinde ayrıntıların zaman içerisinde çözüleceğini ifade eden Straw, "Bir çerçeve belirlenecek olursa, ayrıntılar tamamlanabilir. Başlangıçta önemli olan, Kıbrıs için genel tablonun belirlenmesi. Kıbrıs için şunu söyleyebilirim; Kıbrıs'taki Türkler, Rumlar'dan daha avantajlı yaşıyorlar. Uluslararası topluma onları kazandırmak çok önemli. Annan'ın planına desteklerini dile getiriyorlar. Türk tarafının liderleri de bu destekleri göz önünde bulundurmalıdır" diye konuştu.

Türkiye'nin AB üyeliği ve Kıbrıs konusunun ayrı konular olduğunun altını çizen Straw, iki konuda da ilerlemenin birbirinden bağımsız olduğunu söyledi.

Straw, Türkiye'nin aday ülke olduğunun Helsinki Zirvesi'nde kesinleştiğini hatırlatarak, şu şekilde konuştu:

"Avrupa'dan meslektaşlarımla konuşuyorken şunu söyleyeceğim; sadece Helsinki'ye bakmayın. Mevzuat değişikliklerine bakın. Yeni hükümet tarafından da yeni mevzuatlar getiriliyor. Yeni hükümet modern bir hükümet. Türkiye'nin insanları için geniş bir Avrupa'da iyi bir gelecek hazırlıyorlar."

OLASI IRAK OPERASYONU VE AGSP Olası Irak savaşı konusunda da görüş bildiren İngiltere Dışişleri Bakanı Straw, "Savaş ihtimali BM'nin 1441 No'lu kararına göre eskisine göre daha az. Ancak tercihi Saddam Hüseyin belirleyecek. Öncelikle savaşa hazırlıklı olmamız gerek. Türkiye'ye bu konuda minnettarız. Egemen bir ülke olarak temel hususlarda görüş içinde olması çok önemli. Burada Saddam Hüseyin'in bir tercih yapması gerek. Oyuna son vermesi gerek. Kitle imha silahlarını teslim etmesi gerek. Müfettişlere bunu açıklaması gerek" ifadelerini kullandı.

Straw, "Savaş durumunda Türk Ordusu ne olacak?" şeklindeki bir soruya, "İşbirliğini bekliyoruz. Türk hükümeti kararları verecektir. Türk askeri kurumuyla NATO içerisinde uzun yıllar çalıştık. Türkiye NATO'nun tam üyesi olmuştur. Yaklaşık 50 yıldır NATO'nun önemli bir üyesidir. Her zaman Doğu Avrupa'daki bütün ilkelere, Avrupa'ya katılımda önemli bir üye olmuştur" yanıtını verdi.

Straw, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) konusunda ise "Bu alanda bir çözüm sağlanması için Kıbrıs sorunu çözümlenmeye başlanırsa bunda da bir adım olacaktır. Mutlaka çalışmaya devam etmemiz gerek" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön